gsm 

Telefonia komórkowa z czym to się je?

Telefonia komórkowa to termin znany b od ponad dziesięciu lat. Za tym enigmatycznym stwierdzenie kryje się bardzo prosta definicja: telefonia komórkowa to system łączności telefonicznej za pomocą telefonów komórkowych. Zatem sprowadza się to do faktu, że to za pośrednictwem tego systemu możemy korzystać z telefonów komórkowych i rozmawiać z drugą osobą niezależnie od miejsca naszego pobytu. Aby jeszcze lepiej przybliżyć to, czym jest telefonia komórkowa może warto powiedzieć, że nie jest to nic innego, jak sieć komórkowa, do której dostęp musi mieć każdy użytkownik telefonu komórkowego, aby moc z niego w pełni korzystać.

Obecnie wyróżniamy aż cztery generacje, przez które przeszła telefonia komórkowa. Pierwsza z nich, w skrócie nazywana 1g, to pierwowzór. Wykorzystywał on transmisję analogową. Razem ze wzrostem użytkowników telefonów komórkowych rosło zapotrzebowanie na świadczone usługi i tak powstała druga generacja, czyli w skrócie 2G. Nowe sieci zaczęły wykorzystywać do przekazywania połączeń transmisję cyfrową, dzięki czemu system GSM był w stanie zwiększyć przepustowość. Kolejnym etapem było powstanie trzeciej generacji (3G), której zadaniem było ujednolicenie usług oferowanych przez bardzo różne standardy i możliwość ich wspólnej współpracy. Obecnie żyjemy w czasach, kiedy swój prym wiedzie 4 generacja (nazwa pewni przez większość już kojarzona, bo często wykorzystywana w reklamach sieci komórkowych — 4G). Jej zaleta jest zwiększenie przepływowości danych w stosunku do sieci 3G. Najczęściej wybieranym przez sieci komórkowe standardem jest moduł LTE, telefonia komórkowa (traktowana jako zespół ludzi) jest zdania, że to najbardziej przyszłościowe rozwiązanie.

Istotnym i dosyć rewolucyjnym rozwiązaniem, które oferuje nam telefonia komórkowa jest płacenie w systemie pre-paid. Coraz więcej operatorów sieci komórkowych decyduje się na zastosowanie takiego rozwiązania, głównie ze względu na wygodę użytkownika. Łatwy sposób rozliczeń z operatorem to zdecydowany plus, który przyczynił się do popularności tej metody.

Warto mieć na uwadze fakt, że telefonia komórkowa nie służy tylko i wyłącznie do świadczenia usług w zakresie rozmów czy wysyłania esemesów. Oprócz wykonywania tych czynności, możemy także korzystać z transmisji danych, czyli mówiąc możliwie najprostszym językiem: mamy dostęp do Internetu. To bardzo funkcjonalna opcja, z której obecnie korzystamy niemalże wszyscy, bo pozwalają nam na to najnowsze telefony dostępne na rynku.

Czym byłby obecnie świat bez telefonii komórkowej? Trudno powiedzieć, ale jedno można stwierdzić z całą mocą: na pewno nie wyglądałby tak samo i wiele rzeczy oraz, co ważniejsze, naszych przyzwyczajeń musiałoby ulec zmianie. Nie oszukujmy się, możliwości oferowane nam przez telefonię komórkową są ogromne i z roku na rok są wprost proporcjonalnie do naszych oczekiwań. Technologia to potęga i warto o tym pamiętać. Z całą pewnością będzie ona nadal się rozwijać i można zastanawiać się gdzie po kolejnych zmianach znajdą się telefony komórkowe, jak będą wyglądały i jaka będzie ich rola. Być może bardzo dużo się w tym temacie zmieni. Przynajmniej tego można się spodziewać.

Related posts