gsm 

ISDN – technologia przyszłości

Czym jest ISDN? Aby możliwie jak najdokładniej wytłumaczyć, czym jest ISDN warto najpierw rozwinąć skrót, z angielskiego jest to: Integrated Services Digital Network co, tłumacząc na polski, znaczy sieć cyfrowa z integracją usług. Aby przybliżyć zasadę działania i zobrazować czym jest ISDN, najpierw warto przedstawić samą definicję, która brzmi: jest to technologia sieci telekomunikacyjnych, która ma na celu wykorzystanie infrastruktury PSTN do bezpośredniego udostępniania usług cyfrowych użytkownikom końcowym.

Użytkownicy korzystający z dostępu do ISDN maja możliwość skorzystania z dwóch rodzajów kanałów komunikacyjnych. Pierwszą możliwością jest kanał wąskopasmowy potocznie nazywany BRA. Każdy abonent korzystające z tego rodzaju kanału ma dostęp do dwóch niezależnych kanałów informacyjnych B, które są jednakowe i dwukierunkowe. Ich przepustowość wynosi 64 kb/s. Drugi typ kanały to PRA, zapewniający dostęp szerokopasmowy. Posiada ona aż trzydzieści kanałów rozmownych, jest dostarczana do klienta za pomocą dwóch przewodów z czego jeden zakończony jest modemem HDSL, z którego podłączony jest dostęp do centrali.

Wszyscy abonenci sieci ISDN mogą korzystać z możliwości przeprowadzania wideokonferencji i korzystać z połączeń głosowych, które są najwyższej jakości bez zakłóceń i szumów, oddające doskonale głoś mówcy.

Sieci ISDN mogą być świetnym rozwiązaniem dla małych firm. Udostępnienie łączą wiąże się z zamontować u abonenta niewielkiego modułu, do którego można podłączyć aż osiem różnych urządzeń. Mogą to być naprawdę różnorakie urządzenia od faksów po modemy. Potencjał jest jednak bardzo często niewykorzystany.

Korzystanie z sieci ISDN posiada bardzo wiele zalet, o których rzadko kiedy się mówi. Oprócz wyżej wspominanej możliwości podłączenia kilku urządzeń do jednej „skrzynki”, należy wziąć pod uwagę fakt, że zwiększa się przepustowość naszej linii i możemy prowadzić dwie, niezależne od siebie rozmowy telefoniczne. Ponadto system ISDN gwarantuje dużo wieszcze bezpieczeństwo, podsłuchanie rozmowy czy podłożenie pluskwy jest dużo bardziej skomplikowane niż w przypadku alternatywnych sieci i daleko poza możliwościami zwykłego amatora. Dodatkowo mamy do dyspozycji wiele innych, dodatkowych usług takich jak: identyfikacja numeru, połączenie oczekujące, informacja o kosztach połączenie i wiele więcej. Ale to nie wszystko! Nasz sprzęt jest dodatkowo zabezpieczone poprzez odizolowanie od linii zewnętrze, dzięki temu burze czy wyładowania atmosferyczne nie mają na nasz sprzęt większego wpływu.

Zatem może warto przerzucić się z obecnego, jeśli posiadamy inny, systemu na sieć ISDN, która wydaje się być świetnym rozwiązaniem alternatywnym, oferującym bardzo duże możliwości. Jeśli wykorzystamy drzemiący w niej potencjał, z pewnością będziemy zadowolonymi użytkownikami. Wykorzystanie tego potencjału nie jest natomiast niczym trudnym i skomplikowanym. Wystarczy się po prostu postarać, co nie wymaga od nas wielkiego wysiłku. Jest to naprawdę bardzo korzystne rozwiązanie.

Related posts