gsm 

Telefon jako urządzenie, które zrewolucjonizowało świat!

Telefon to urządzenie, które towarzyszy nam już od niemalże stu lat, chociaż tak naprawdę zostało wynalezione dużo wcześniej. Pomimo tego, że telefon był znany już w około XIXw. to rzadko kto mógł pozwolić sobie na taki luksus i zamontować telefon w domu. Zwykle taką okazję mieli ludzie, którzy wymagali stałej opieki medycznej i uprzywilejowani ludzie, którzy posiadali swoje firmy czy zasiadali na wysokim stanowisku.

Kiedyś na telefon trzeba było długo czekać, składało się wniosek, na który otrzymało się odpowiedź zwykle dopiero po dwóch lub trzech latach. W tym czasie jeśli ktoś chciał skorzystać z telefonu, musiał udać się na pocztę lub skorzystać z uprzejmości sąsiada czy znajomego, który takowy aparat posiadał.

Pierwsze telefonu, to prawdziwe dzieła sztuki, misternie wykonane z przywiązaniem ogromnej wagi do detali. Były to telefony na przysłowiową „korbkę”. Taki telefon łączył dzwoniącego najpierw z centralą, a dopiero później z numerem docelowym.

Kolejną wersją telefonu, był telefon z tarczą do wykręcania numerów, zdecydowanie bardziej spopularyzowany, na dostęp do którego mogli sobie pozwolić już przeciętni mieszkańcy. Następny model to telefon z klawiaturą, który funkcjonuje po dziś dzień i jest najczęściej wykorzystywany. Wygoda w obsłudze.

Jeśli chodzi o ostatni z wyżej wymienionych modeli, to możemy wyróżnić jego dwa typy: telefon stacjonarny bezprzewodowy, który jest co prawda połączony z bazą (na niej odbywa się jego ładownia) jednak możemy z nim swobodnie chodzić po mieszkaniu. Maksymalny zasięg jest bardzo różny i zależy od wielu czynników, jednak na ogół przyjmuje się, że średnio wynosi on 20 metrów – czyli całkiem sporo. Drugim typem jest telefon stacjonarny przewodowy, w momencie korzystania z takiego aparatu jesteśmy ograniczenia kablem, więc, aby przeprowadzić rozmowę, musimy stać w jednym miejscu.

Najnowszym osiągnięciem współczesnej technologii jest telefon komórkowy, który w zasadzie zrewolucjonizował świat telefonii. Pierwsze komórki były bardzo toporne i sporych rozmiarów, często gubiły zasięg i były dosyć ciężkie. W niedługim czasie zastąpiono je mniejszymi modelami, które co prawda lepiej leżały w dłoni, jednak nie stanowiły jakiegoś większego kroku w przód. Kolejnym etapem było powstanie modeli z kolorowymi wyświetlaczami, niedługo później dodano do nich aparaty, które z czasem robiły zdjęcia coraz lepszej jakości. Obecnie telefon komórkowy to mały, przenośny komputer, z dostępem do Internetu, aparatem wysokiej klasy i obsługą plików multimedialnych.

Czy w dzisiejszych czasach ktokolwiek z nas potrafi funkcjonować bez telefonu? Trudno jest nam sobie wyobrazić tak, groteską obecnie, sytuacje. Jesteśmy całkowicie uzależnieni od możliwości szybkiego i łatwego kontaktu z drugą osobą. Kiedyś, żeby skontaktować się z bliską osobą, wysyłało się list lub telegram, obecnie robimy to zdecydowanie szybciej, a i nasza wiadomość dociera do adresata w mgnieniu oka. Takie rozwiązanie bardzo dużo nam ułatwia, a obecnie nie wiąże się z dużymi kosztami.

Related posts