gsm 

Telefony komórkowe – czy możemy bez nich żyć?

Można powiedzieć, że telefony komórkowe zrewolucjonizowały świat i zapewniły nam stały i bardzo szybki kontakt bez wychodzenia z domu. Nasze wiadomości docierają do adresata błyskawicznie, nie gubią się w niewyjaśnionych okolicznościach i są dużo tańsze niż wcześniejsze formy umożliwiające komunikację, czyli listy lub telegramy.

Telefony komórkowe przeszły niesłychaną metamorfozę od pierwszych dostępnych na rynku modeli, po te, które możemy nabyć obecnie. Co więcej! Często nawet nie są do siebie podobne wizualnie. Pierwsze telefony komórkowe były bardzo toporne, w zasadzie nie dość, że toporne to jeszcze ciężkie i nieporęczne. Z racji tego, że telefony komórkowe miały być mobilne i łatwo miesić się w kieszeni kurtki czy spodnie, zaczęto produkować mniejsze modele. Nie zmieniono jednak wiele w ich funkcjonalności. Początkowe modele miały mały, wyświetlacz który był w kolorach szarości. Służyły wyłącznie do dzwonienia i i wysyłania esemesów.

Późniejsze modele wyposażono już w trochę większe kolorowe wyświetlacze i dodatkowe aplikacje akie jak budzić, kalendarz, organizator. Pojawiły się też pierwsze gry w wersji mobilnej, na początku bardzo ograniczone zarówno wizualnie, jak i ruchowo, ale na tamte czasy były znakomitą rozrywką.

Telefony komórkowe z roku na rok przechodziły coraz to większe metamorfozy. Przypuszczalnie największą rewolucją było zamontowanie aparatu w komórce. Choć początkowo nie było to nic rewelacyjnego, to wszystkim wystarczało. Wraz z dalszym rozwojem, telefony komórkowe przechodziły koleje małe rewolucje – jedne większe i rozwijane po dziś dzień, inne na ogół niezauważalny.

Wielu z nas nie wyborcza sobie komórki bez dostępu do Internetu. Początkowo nie było to w ogóle możliwe, żaden ze starszych modeli nie był wyposażony w moduł 3G czy możliwość pobierania danych z sieci bezprzewodowej. Obecnie każdy model jest wzbogacony o tę funkcję – co więcej, możemy korzystać nie tylko z wi-fi, ale także mobilnego Internetu z kategorii LTE, który osiąga kosmiczne prędkości.

Najnowsze modele dostępne na rynku to tak zwane smart fony, które zostały wyposażone w ekrany dotykowe (z roku na rok coraz większe), aparaty naprawdę wysokiej klasy, które robią zdjęcia w dużej rozdzielczości i są wyposażone w specjalistycznego oprogramowania pozwalające nam na modyfikowanie zdjęć. Oczywiście posiadają wcześniej wspomniany dostęp do Internetu.

Telefony komórkowe najnowszej generacji, to w zasadzie przenośnie komputery, bo możemy zrobić na nich dokładnie to samo, co na laptopie czy stacjonarnym PC. Wyposażone w systemy operacyjne (bo w zasadzie tak można już to nazwać), dają ogromne możliwości i szerokie pole do popisu dla producentów aplikacji mobilnych. W sklepach przeznaczonych do robienia tego typu zakupów znajdziemy dosłownie wszystko: książki, muzykę, aplikacje takie jak latarka czy organizer, wszelkiego rodzaju gry (których jest cała masa i są podzielone nawet na kategorie). Grafika robi ogromne wrażenie, nie widać już pojedynczych pixeli, wszystko jest płynne i ma gładkie krawędzie.

Related posts