gsm 

Numery telefonów, to nasz osobisty identyfikator

Numery telefonów to niepowtarzalne i unikatowe ciągi cyfr przypisane do każdego indywidualnie, zatem można wywnioskować, że każdy z nas posiada swój jedyny i niepowtarzalny ciąg cyfr, który identyfikuje nas jako abonenta.

Numery abonentów zarówno w sieci stacjonarnej jak i ruchomej w Polsce posiadają jednolity układ znaków. Jeśli chodzi o numery telefonów w sieciach stacjonarnych, można je zaklasyfikować według regionu. Każdy posiada inny, odgórnie przypisany numer, który go wyodrębnia i charakteryzuje, przez co od razu wiemy, z jakiego regionu dana osoba do nas dzwoni. Numer regionalny to tylko dwie cyfry poprzedzające numery telefonów właściwe i zdefiniowane dla każdego abonenta osobno.

Jeśli chodzi o kwestie regionalne, istnieje również podział na państwa. Każdy kraj posiada inny numer kierunkowi, dla Polski jest to +48. Zatem jeśli chcemy zadzwonić do kogoś za granicę lub będą poza granicami naszego państwa, chcemy skontaktować się z kimś mieszkającym tutaj, musimy uwzględnić ten numer i wpisać go zarówno przed numerem regionalnym i 7-cyfrowym numerem abonenta.

Numery telefonów działających w sieciach ruchomych rządzą się trochę innymi prawami. Ich długość zawsze wynosi dziewięć cyfr. Kiedyś było tak, że dla każdej sieci były przypisane standardowe i powtarzalne trzy pierwsze cyfry numeru abonenckiego, po których łatwo było zweryfikować, do jakiej sieci należy dzwoniąca do nas osoba. Było to dużym ułatwieniem, chociażby ze względu na fakt, że do sieci innych niż macierzysta często było, w zasadzie nadal jest, trochę drożej. Obecnie nie jest to takie oczywiste. To udogodnienie odeszła w dal za sprawą możliwości przenoszenia swojego numeru pomiędzy sieciami, oczywiście takie rozwiązanie niesie za sobą inne korzyści — w końcu numery telefonów rzadko kiedy zmieniamy, zwłaszcza jeśli ktoś przyzwyczaił się do swojego i posiada go już blisko dziesięć lat; ponadto zmiana numeru wiąże się dodatkowymi kłopotami, chociażby takimi jak konieczność poinformowania o tym wszystkich osób, które będą mogły chcieć się z Tobą kiedykolwiek skontaktować.

Numery telefonów sprawiają, że jesteśmy unikatowi w świecie telefonii komórkowej. To niemal jak PESEL, czy numer dowodu osobistego. Łatwo nas po numerze zidentyfikować. Istnieją jednak takie sytuacje, kiedy wszystkie nieużywane numery telefonów trafiają do wspólnej bazy, z której ponownie są rozdzielane nowym użytkownikom. Dzieję tak tylko i wyłącznie w momencie długiego niekorzystania z danego numeru. W takim wypadku może okazać się, że nasz numer przeszedł na kogoś innego.

Obecnie niektóre sieci komórkowe pozwalają swoim abonentom na wybór numeru. Z całą pewnością jest to rozwiązanie bardzo korzystne, bo pozwala na wybranie takiego numeru, który będziemy pamiętali bez zbędnego wysiłku. Nie będziemy mieli wtedy żadnych problemów z zapamiętywaniem naszego numeru. Możemy stworzyć numer, który będzie kompilacją naszej daty urodzenia, daty imienin czy innej daty, która ma dla nas znaczenie i której zapamiętanie nie stanowi dla nas problemu.

Related posts