elektronika użytkowa 

Robot chirurgiczny – rewolucja w medycynie

DaVinci_3Nowoczesne urządzenia medyczne, zwłaszcza ich szczególny rodzaj, zwany robotami medycznymi, to taki sposób praktycznego zastosowania najnowszych odkryć technologicznych, który pozwala rozwijać możliwości ważnej dziedziny nauki i sztuki leczenia, jaką jest medycyna. Zadaniem maszyn zaangażowanych w prace szpitali jest dokonywanie tego, czego nie jest w stanie zrobić sam człowiek. Roboty medyczne, wykorzystywane podczas zabiegów chirurgicznych to zaś szczególny rodzaj maszyn – pozwalają znacząco udoskonalić pracę lekarzy, a pacjentowi zapewnić minimum inwazyjności podczas zabiegu.

Operacja dokonywana poprzez robota

Studia medyczne nie bez powodu są jednymi z najbardziej wymagających i czasochłonnych – ludzie kształceni w kierunku ratowania życia innych muszą posiąść ogromną ilość wiedzy merytorycznej, a także potrafić zastosować ją później w praktyce. Chirurgia jest szczególnie skomplikowaną dziedziną medycyny, rozumie naje jako sztuka leczenia. Od jej adeptów wymaga się nie tylko przygotowania teoretycznego, ale także świetnie rozwiniętych, manualnych umiejętności. Choć wiedza, doświadczenie i sprawność lekarza zawsze będą odgrywać najważniejszą rolę na Sali operacyjnej, metody dokonywania inwazyjnej ingerencji w ciało pacjenta podlegają nieustannym zmianom. Motywacją do wypróbowywania coraz to nowych rozwiązań jest przede wszystkim dobro pacjenta. Ogólny stan organizmu nie zawsze pozwala na bezpieczne przeprowadzenie operacji, niekiedy otwarcie powłok ciała grozi pogorszeniem parametrów życiowych, a utrzymanie życiowych funkcji może stawać się bardzo utrudnione. Dlatego stopniowo odchodzi się od wykonywania operacji tradycyjnych i, o ile to możliwe, dokonuje się operacji metodą laparoskopową.

Jak pracuje robot chirurgiczny?

Idea działania robota chirurgicznego opiera się na dwóch zasadniczych celach: zapewnienia pacjentowi jak najmniejszych obrażeń, poprzez minimalizację stopnia ingerencji w jego ciało oraz zwiększenia precyzji pracy chirurga. Operacja tego rodzaju polega na wprowadzeniu do organizmu operowanego kilku koniecznych do pracy maszyny wzierników – dostają się one do wnętrza ciała, tworząc nacięcia o minimalnej średnicy. Każde z ramion robota zakończone jest innym narzędziem, które jest konieczne do przeprowadzenia operacji. Jedno wyposażone jest w pompkę, która dostarcza do wnętrza organizmu wystarczającej ilości gazu, by narządy wewnętrzne rozsunęły się i dały robotowi pole manewru w wyznaczonym miejscu. Kolejne posiadają narzędzia służące do wykonania konkretnych czynności, dla jakich przeprowadza się operację. Kluczowym urządzeniem jest laparoskop, czyli urządzenia wyposażonego w źródło światła i kamerę rejestrującą obraz wnętrza ciała. Na specjalnym ekranie chirurg ma okazję obserwowania, nawet w potrzebnym powiększeniu, jak wygląda operowane miejsce. Dzięki temu jest w stanie także bardzo precyzyjnie kierować narzędziami. Operacja tego rodzaju jest szybka, a co więcej okres regeneracji organizmu po takiej interwencji jest znacznie krótszy i mniej bolesny.

Related posts

Leave a Comment