multimedia 

MMS, czyli poręczne przesyłanie multimediów

iphone-410311_1280Opatentowanie i wprowadzenie do powszechnego użytku wiadomości typu SMS było prawdziwą rewolucją w świecie międzyludzkiej komunikacji, dokonywanej za pośrednictwem telefonu. Usługa ta obejmuje oczywiście telefony komórkowe, zdolne towarzyszyć człowiekowi w każdym momencie dnia, zatem pozwalają pozostać w kontakcie z bliskimi na stałe. Możliwość wysyłania krótkiej tekstowej wiadomości (tak należy na język polski przetłumaczyć pochodzący z angielszczyzny skrót SMS) zwiększyło znacząco komfort komunikowania się i przydało mu jeszcze większej praktyczności. Rozmowa głosowa z różnych względów nie zawsze jest bowiem możliwa do podjęcia, podczas gdy tekst zawierający zasadniczy sens wiadomości może cierpliwie poczekać, aż adresat będzie w stanie się z nim zapoznać. Wydawało by się, że SMS to już wystarczające udogodnienie, jednak niedługo po jego pojawieniu się opracowano i zrealizowano ideę wiadomości tekstowej, która jest w stanie przesyłać oprócz tekstu treści multimedialne – MMS.

Multimedia Messaging Service

MMS odpowiedział swoją specyfiką potrzebom współczesnego społeczeństwa informacyjnego, które na co dzień egzystuje w świecie treści multimedialnych: jest przyzwyczajone bardziej do wizualizacji, niż odczytywania długich zapisów tekstowych i nawykłe do możliwości szybkiego przesyłania i udostępniania zdjęć i nagrań, także tych stworzonych samodzielnie. Wiadomość MMS służy właśnie realizacji tego ostatniego zadania. Współczesne modele telefonów komórkowych i smartfonów posiadają możliwość rejestrowania obrazów stałych i ruchomych, ich funkcjonalności dopełnia jeszcze zdolność zapisywania dźwięku. Udostępniając właścicielom telefonów sposób na dzielenie się stworzonymi zapisami multimedialnymi, daje się im więcej możliwości wyrazu. Niejednokrotnie jest tak, że trudno znaleźć słowa do opisu pewnego zjawiska czy zdarzenia, ma się również ochotę pokazać komuś konkretny, unikalny widok – w takich sytuacjach z pomocą przychodzi właśnie wiadomość MMS. Co więcej, pojemność takiej przesyłki pozwala na przesłanie nawet kilku zdjęć, animacji czy krótkiego nagrania wideo. Fakt, że przesyłka tego rodzaju jest nastawiona na prezentowanie treści multimedialnych, nie oznacza że rezygnuje z przekazywania także zapisów tekstowych. W wiadomości tego rodzaju można zawrzeć nawet sześć razy więcej znaków, niż w wiadomości SMS – przecież niektóre przesyłki multimedialne wymagają odpowiedniego komentarza.

Jak to działa?

Pomimo wielu podobieństw, wiadomości SMS i MMS różnią się od siebie sposobem, w jaki są kodowane oraz metodą przesyłania z urządzenia na urządzenie. Podczas gdy SMS przesyłane są za pośrednictwem konkretnego i samodzielnego kanału sygnalizacyjnego, wiadomość multimedialna jest przesyłana tą samą drogą, którą odbywa się połączenie z siecią internetową, kanałem GPRS. Aby dany telefon był w stanie odbierać wiadomości MMS, należy na początku jego użytkowania przeprowadzić odpowiednie procedury konfiguracyjne. Zwykle są one dostępne na stronie operatora danej sieci, a przez cały proces przeprowadza użytkownika przejrzysta witryna.

Related posts

Leave a Comment