multimedia 

Czym są transmitery sieciowe?

maxresdefaultDla świata informatyki i telefonii komórkowej charakterystyczne jest szybkie tempo rozwoju. To, co jeszcze kilkanaście lat temu trudno było sobie wyobrazić, dziś niekiedy uchodzi za przeżytek. Korzystanie z łącza internetowego z prędkością sięgającą do 150 Mb/s mało kogo dziwi. Podobnie jak bezprzewodowe przesyłanie plików z jednego urządzenia na inne za pomocą technologii bluetooth czy oferującej jeszcze większy zasięg WiFi Direct. Mimo szerokiego wyboru nowoczesnych urządzeń i bogatej oferty dostawców usług internetowych, nie zawsze istnieje możliwość wybrania rozwiązania jak najbardziej korzystnego. Na przeszkodzie zadowalającego działania sieci WiFi stają niekiedy grube betonowe ściany, w których ginie zasięg. W wynajmowanym mieszkaniu nie zawsze chcemy i możemy zakładać łącze stacjonarne. Nie sprawdzi się ono również wtedy, gdy często zmieniamy miejsce zamieszkania lub dużo podróżujemy. Czasem po prostu chcemy mieć w na drugim komputerze w innym pomieszczeniu dostęp do internetu kablowego. Czy jesteśmy wówczas skazani na plączące się pod nogami kable lub zakup kolejnego modemu? Na szczęście nie.

W sklepach z elektroniką coraz częściej pojawiają się transmitery sieciowe. Dzięki nim można zbudować sieć komputerową przy pomocy routera i instalacji elektrycznej. Pozwoli to doprowadzić Internet do każdego punktu w domu, a latem z użyciem przedłużacza nawet do ogrodu. Urządzenia takie sprzedawane są zwykle w zestawach po dwa. To, ile sztuk będzie potrzebnych, zależy od tego, ile komputerów chcemy podłączyć do sieci. Takie rozwiązanie nie pociąga za sobą konieczności wzywania fachowców czy posiadania specjalistycznej wiedzy z dziedziny informatyki. Załączone instrukcje informują zwykle o czynnościach, jakie należy wykonać, by podłączenie się powiodło. Całość najczęściej sprowadza się do podpięcia kilku kabli łączących adapter, router i komputer, włożenia transmiterów do gniazdek elektrycznych i sparowaniu ich ze sobą. Należy przy tym pamiętać, by omijać listwy zasilające, które wpływają na zmniejszenie prędkości, z jaką urządzenia przesyłają dane między sobą. A szybkość ta może dochodzić zdaniem producentów aż do500 Mb/s. Niektóre z adapterów dostępnych w sprzedaży są w stanie pracować w odległości nawet 300 metrów od siebie. Na osiągane wartości niebagatelny wpływ ma stan instalacji elektrycznej w danym budynku, a także liczba urządzeń podłączonych do prądu.

Transmitery sieciowe to przykład nowoczesnej technologii, która może niekiedy zrekompensować nieosiągalny sygnał WiFi. Albo wprost przeciwnie, można zakupić adapter sieciowy z dodatkowymi funkcjami, umożliwiającymi zwiększenie zasięgu bezprzewodowej sieci WiFi. Niewątpliwie do zalet tych urządzeń należy ich mały rozmiar. Nietrudno więc spakować je i zabrać ze sobą, w razie zmiany miejsca zamieszkania, czy chęci użycia poza domem. Polecane są także jako opcja przejściowa, gdy odkładamy na bliżej nieokreśloną przyszłość remont i montaż w innej części domu potrzebnego gniazda sieciowego.

Related posts