Zalany telefon? Dowiedz się co zrobić!
Korzystanie ze smartfona od kilku lat jest standardem i stało się codziennością. Przez to jednak urządzenie to może być narażone na usterki różnego rodzaju, takie jak stłuczenie wyświetlacza, szybko rozładowująca się bateria, a także – co najpewniej jest powodem największego stresu – kiedy telefon będzie miał kontakt z wodą. Co zrobić z zalanym telefonem dotykowym?
Nie można się dziwić, że każdy człowiek korzysta teraz ze smartfona. Jest to spowodowane wygodą, ponieważ za jego sprawą można przecież szukać informacji, rozmawiać z wieloma osobami, robić zakupy, oglądać filmy, a nawet grać w gry i pracować. Nierzadko jednak telefon ulega zalaniu, co jest niesamowicie groźnym zjawiskiem dla każdego urządzenia elektronicznego. W takiej sytuacji warto wykonać kilka czynności.
Zalany telefon – co zrobić?
Przede wszystkim powinno się zachować spokój, ponieważ panikując, można wykonywać mało racjonalne rzeczy. Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą ograniczyć ryzyko całkowitego zepsucia telefonu. W każdym jednak przypadku konieczna będzie wizyta w serwisie. Profesjonalna naprawa zalanych telefonów daje większe szanse na uratowanie urządzeń.
Po drugie konieczne jest szybkie reagowanie. To ogromna różnica, kiedy telefon znajduje się w wodzie przez sekundę, a np. przez kilka minut. W drugim przypadku może się nawet okazać, że nie uda się uporać z usterką! Dlatego właśnie szybkość reakcji jest tak ważna. Skoro telefon wpadł do wody, to prawdopodobnie nadal jest na nim wiele kropel itd. Z tego powodu należy z wierzchu urządzenia pozbyć się płynu. Można do tego użyć chociażby ręcznika papierowego lub szmatki. Czynność ta daje gwarancję, że do urządzenia nie dostanie się więcej wody, niż już się dostało.
Wiele osób popełnia kardynalny błąd, którym jest bardzo szybkie zorientowanie się, jak poważne jest ów zalanie. Chodzi oczywiście o użytkowanie telefonu lub co gorsza włączanie go, jeżeli smartfon samodzielnie się wyłączył. Może to prowadzić do zniszczenia urządzenia! Jest to związane z faktem, że woda doskonale przewodzi prąd, a więc może dojść do zwarcia. Z tego powodu, jeżeli telefon sam się nie wyłączył, należy go szybko wyłączyć. Czasami może się okazać, że ekran nie działa, dlatego konieczne będzie wykonanie hard reset (np. w przypadku iPhone’a 7 jest to przytrzymanie jednocześnie przycisku zasilania i „ciszej”. Przez tę czynność zasilanie zostanie odcięte, a więc zminimalizuje się ryzyko pogłębienia uszkodzeń. Sprawa zwarć dotyczy także ładowania – NIE wolno tego robić!
Okazuje się, że bardzo pomocny w ratowaniu telefonów okazuje się ryż. Dlaczego? Jest on substancją posiadającą higroskopijne właściwości, a więc przyciągające i pochłaniające wodę. Oczywiście i niestety, ryż nie jest na tyle skuteczny w pochłanianiu wody, by całkowicie osuszyć telefon. Dobrze jednak umieścić w nim smartfon do momentu skorzystania z pomocy fachowego serwisu.
Nie powinno się nigdy suszyć telefonu z pomocą suszarki. Jest to poważnym błędem, ponieważ nowoczesne urządzenia są wrażliwe na zmiany temperatur, a przez to suszenie w taki sposób może doprowadzić do spięcia.
Ile kosztuje naprawa zalanych telefonów?
Zasadniczo nie da się jasno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od tego, jakie oraz czy w ogóle jakieś części zostały poważnie zniszczone, a także jaka jest wartość takiego modelu. Może się bowiem okazać, że koszt naprawy przekroczy cenę kupna nowego urządzenia. Jeżeli jednak płyta główna nie została uszkodzona, to owe koszty nie powinny być nader wysokie. Warto korzystać wyłącznie z usług profesjonalistów. Naprawiamy.to, to poznański serwis zajmujący się obsługą praktycznie wszystkich telefonów dostępnych na rynku i specjalizuje się także w zalaniach, dlatego warto skorzystać z oferty, jeżeli chce się uchronić przed stratą urządzenia. Fachowcy pracują szybko, dlatego na pewno w niedługim czasie dadzą znać, jaki jest stan „pacjenta”, czyli telefonu.