Plusy i minusy połączenia Wi-Fi
Niemalże każdego dnia każdy korzysta z Internetu. Następować tutaj może połączenie bezprzewodowe. Najczęściej wybieranym sposobem jest transmisja Wi-Fi. To właśnie dzięki niej możemy się połączyć z siecią przy wykorzystaniu naszego smartphone, laptopa lub tableta. Jednak świadome korzystanie z tego połączenia oznacza poznanie plusów i minusów.
Główna zaleta, którą warto przypisać do WiFi jest z pewnością fakt, że lokalny dostawca Internetu może bezproblemowo korzystać z bezprzewodowej sieci Internet. To na pewno duży sukces i pod tym względem nie można mieć wątpliwości.
Samemu próbując zbudować sieć Internetową przy wykorzystaniu odpowiedniej topologii sieci nie powinno się mieć żadnych problemów gdyż tutaj nie występują praktycznie żadne kable. Mając u siebie w laptopie, smartphonie, tablecie wbudowane Wi-Fi możemy to wszystko śmiało podłączać.
W większych miastach bez żadnych komplikacji możemy korzystać z bezpłatnych HotSpotów. Nie musimy kupować żadnych pakietów u swojego operatora komórkowego. Wystarczy, że podłączymy się do darmowego HotSpota. Dzięki temu będziemy mogli śmiało korzystać z połączenia bezprzewodowego.
W swoim domu nie musimy podłączać żadnych kabli – ta sprawa dotyczy nie tylko komputera. Jeśli nasza drukarka, skaner lub faks posiada moduł Wi-Fi to powinniśmy być zadowoleni z tego, że jesteśmy w stanie z jednego komputera przesłać przez sieć jakiś dokument do wydruku bez zbędnego podłączenia kabli.
Porównując sieć bezprzewodową z siecią LAN istnieje małe prawdopodobieństwo na uszkodzenia. Jest to praktycznie znikome , bez większych problemów można korzystać z Internetu kiedy za oknem panuję burza.
Jeśli chodzi o budynki zabytkowe sieci Wi-Fi są bardzo korzystne w użytkowaniu. Nie trzeba w np. historycznym miejscu stosować długiego okablowania. Przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń sieciowych np. access point lub switch ma się szansę na uniknięcie wiercenia w ścianach.
Jeśli spędzasz dużo na Internecie to uświadom sobie to, że korzystając z połączenia Wi-Fi możesz się spodziewać większej efektywności pracy. Mało kiedy następują tutaj przerwania sygnału lub spadki wydajności. Obecnie jest to standard stosowany w niemalże każdym domu ponieważ konfiguracja podstawowych urządzeń sieciowych nie jest aż tak skomplikowana. Wystarczy zapoznać się z instrukcją.
Jeśli chodzi o wady Wi-Fi to niestety także istnieją jak w każdej technologii. Minusem może okazywać się zagłuszanie sygnałów Wi-Fi ponieważ w tym standardzie połączenia bezprzewodowego ustanowiona jest norma 802.11b, 802.11g, 802.11n i korzystania z pasma 2,4 GHZ. Na takim sam zakres pracy narażone są inne urządzenia, które stosowane są w dom – mikrofalówka, radiowa telewizja, Bluetooth.
HotSpot, który jest darmowy ma niewielki zasięg sieci Wi-Fi. Taki najbardziej podstawowy ma dostępność do jedynie 90 metrów w budynku a do nawet 140-150 m na zewnątrz.
Połączenie Wi-Fi, które nie jest prawidłowo skonfigurowane tak naprawdę może ulec atakowi internetowemu. Protokoły, które są standardowo tutaj wprowadzane – WEP lub WPA nie należą do najbezpieczniejszych. O wiele lepiej jest wykorzystać protokół o wersji WPA2.
Prędkość Wi-Fi w odniesieniu do klasycznego połączenia z użyciem kabla standardowego RJ-45 nie będzie dorównywać prędkości korzystania z zasobów sieciowych.
Na uczelniach, w restauracjach lub w jednym budynku połączenie Wi-Fi może odbywać się powolnie. Wiele osób korzysta z tego samego kanału i to właśnie dlatego tak często mogą się powoli ładować strony internetowe.
W przypadku urządzeń przenośnych – tablet, smartphone lub palmot szybkość Internetu jest wprost proporcjonalna do odległości w jakiej znajduję się urządzenie służące do komunikacji np. router lub switch. Będąc w tym samym budynku z siecią bezprzewodową można nie mieć zasięgu tylko z tego powodu, że nie jesteś na właściwym piętrze np. nie w okolicach ,,serwerowni”.
Bezpieczeństwo sieci Wi-Fi nie stoi na najwyższym poziomie. W wielu przypadkach konieczne jest zastosowanie dodatkowej ochrony. Protokół szyfrowania WPA2 to już codzienność.