elektronika użytkowa 

Co należy wiedzieć o monitorach LCD oraz CRT

Czy jest osoba, która mogłaby sobie wyobrazić pracę bez żadnego elektronicznego wyświetlacza? Raczej, nie. Każdy komputer oraz urządzenie służące np. do łączenia się z Internetem potrzebuję ekranu. Jeśli chodzi o jednostkę centralną możemy wyróżniać dwa najbardziej podstawowe typu monitorów – CRT oraz LCD. W ich przypadku należy dowiedzieć się zarówno o plusach jak i minusach ze stosowania, chociaż te CRT zaczęły odchodzić już dawno do lamusa na rzecz LCD.

Monitor CRT to nie tylko same wady, że większość ludzi zrezygnowały z nich. Istnieją także zalety tego sprzętu. Stosując taki monitor można spodziewać się sporego kąta widzenia obrazu – to wyróżnia to rozwiązanie. Kolejny atut CRT to na pewno wieloczęstotliwość, bez komplikacji można nieustannie zmieniać rozdzielczość. Czas reakcji w przypadku korzystania z tego monitora jest bardzo szybka.

Minusy CRT to na pewno powiększony pobór mocy – nie jest to sprzęt energooszczędny. Jakoś obrazu wyświetlanego nie stoi na najwyższym poziomie. Waga monitora razem z gabarytami jest dość spora, te z większą liczbą cali mogą sprawiać problemy w przenoszeniu. Może negatywnie wpływać na nasz wzrok ponieważ następuję tutaj duża częstotliwość odświeżania. Niestety w tym rodzaju monitora występować będzie o wiele wyższa emisja promieniowania elektromagnetycznego a to także niekorzystnie wpływa na nasze oczy.

Jeśli chodzi o rozwiązanie LCD to do plusów należy zaliczać – wysoki kontrast w porządną jakością obrazu. Nie stanowi on żadnego problemu do oglądania filmów, grania w gry czy przeglądania zdjęć. Matryca w tym przypadku jest sprawdzona i warto się zastanowić nad zakupem nowego monitora LCD. Pobór mocy jest niewielki, duża energooszczędność nie będzie generować aż tak dużych kosztów użytkowania tego sprzętu. Gabaryty i ogólna wielkość LCD jest niewielka – z tego powodu można bez większych problemów go regulować w dosłownie każdym miejscu. Za sprawą płaskiego monitora można się cieszyć zaoszczędzonym miejscem na biurku – bez trudu można położyć skaner, głośniki lub inny sprzęt komputerowy wejścia/wyjścia.

Monitory LCD minusy, które tu występują mogą być niewielkie no ale jednak będą występować jak w każdym sprzęcie komputerowym. Odwzorowanie kolorów w odniesieniu do CRT stoi na słabszym poziomie. Od czego uzależniona jest jakoś obrazu? Przede wszystkim dotyczy ona kąta widzenia. Kiedy można się cieszyć z optymalnego obrazu? Jedynie w rozdzielczości natywnej.

Budowa tych dwóch monitorów różni się od siebie. Nowoczesny monitor LCD zbudowany jest z filtra polaryzacyjnego, szklanego podłoża, przezroczystych elektrod, warstwy wyrównującej, ciekłych kryształów a także filtrów kolorów. Oprócz tego kształt tego sprzętu komputerowego prezentuję się zdecydowanie inaczej – lekki i płaski. Bezproblemowo można go przenosić z jednego pokoju do drugiego.

Budowa monitora CRT to zdecydowana różnica. Standardowy sprzęt składa się z lampy katodowej, działa elektronowe(również są tu układy dostosowane do wiązek), wiązki elektronów, cewka odchylająca, luminofor, maska oraz anoda. Kształt monitora CRT to cięższy gabaryt i niebyt komfortowy w przenoszeniu do innego pomieszczenia.

Related posts

Leave a Comment