elektronika użytkowa 

Nie wiesz, jaki telewizor wybrać? Przeczytaj!

Telewizor to nasze okno na świat, nieodłączna części każdemu domu, bez której nie wyobrażamy sobie funkcjonować. Przed wszystkimi, którzy chcą zmienić swój obecny sprzęt, pojawia się pytanie : jaki telewizor wybrać? Trudno odpowiedzieć na nie jednoznacznie, bowiem bardzo wiele zależy od naszych prywatnych preferencji. Spróbujmy jednak przyjrzeć się bliżej temu kłopotliwemu pytaniu jaki telewizor wybrać.

Przede wszystkim musimy skupić się na parametrach i udogodnieniach, na których najbardziej nam zależy. Zwykle przyjmuje się, że pod pytaniem jaki telewizor wybrać, kryje się tylko i wyłącznie wielkość ekranu. I w pewnej mierze jest to słuszne założenie. W końcu to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy i najprawdopodobniej będzie stanowić o tym, czy oglądając telewizję będzie nam wygodnie. Jednak nie zawsze jest tak, że im większy – tym lepszy. Po pierwsze istotna jest wielkość pomieszczenia, w którym telewizor będzie się znajdował. Powinniśmy rozmiar ekranu wybrać tak, aby siedząc w zakładanej przez nas odległości, widzieć obraz w całości. Jeśli będziemy musieli skakać wzrokiem po ekranie, szybko zepsujemy sobie wzrok. Dobranie odpowiedniej wielkości do potrzeb jest o tyle istotne, kupując zbyt duży telewizor, niepotrzebnie przepłacimy, bo cena w dużej mierze zależy właśnie od przekątnej ekranu.

Istotna jest również sama technologia zastosowana w matrycy. Obecnie najpopularniejsze na rynku są telewizory typu LED i OLED. Czym one się różnią? Przede wszystkim wielkością, OLED to najnowsza technologia, dzięki której telewizory mogą być znacznie cieńsze i lżejsze niż dotychczas. Dużą popularnością cieszą się także ekrany LCD. Są trochę gorsze parametrami (głównie ze względu na kąty widzenia), ale w zupełności wystarcza dla telewizorów do 40cali. Pozostały nam plazmy, które obecnie praktycznie całkowicie zostały wyparte przez wcześniej wymienione technologie, jeśli jednak chcesz postawić na wielkość i zależy Ci na dobrym odwzorowaniu barw i kolorów oraz głębokiej czerni, możesz zastanowić się nad takim wyborem. Zatem jaki telewizor w tej kwestii wybrać? Nie ma tutaj dobrych i złych odpowiedzi, wszystko zależy od tego, czego od niego będziemy oczekiwać.

Istotne są także technologie, jakie zastosowano. Tutaj pojawia się inne pytanie: jaki telewizor – zaawansowany technologicznie czy po prostu coś, co będzie nam służyło jako przekaźnik obrazu. Jeśli zależy nam na oglądaniu filmów #D, kupmy telewizor wyposażony w taką technologię, jeśli zależy nam na dobrym połączeniu z Internetem i wieloma aplikacjami mobilnymi, kupmy coś, co będzie wyposażone w tak zwany Smart TV. Podobnie jak wyżej, nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie jaki telewizor wybrać, bo wszystko powinno być uzależnione od naszych potrzeb

Zatem podsumujmy i dowiedzmy się jaki telewizor dobrać do naszych potrzeb. Wielkość uzależniona od odległości, w jakiej będziemy się znajdować od telewizora. Jeśli mamy gruby portfel, warto inwestować w technologie OLED, która jest obecnie najlepszą dostępną na rynku. Z kolei jeśli chodzi o same parametry, to już bardzo indywidualna kwestia, jednak warto zwrócić uwagę na to, czy telewizor wyposażony jest w podstawowe złącza, czy obraz jest w HD i jakiego typu dźwięk dostajemy.

Related posts