multimedia 

Multimedia – nasz przyszłość

Multimedia, niby każdy z nas wie, co to są te multimedia, ale termin jest w zasadzie okazuje się bardzo enigmatyczny, kiedy przychodzi nam powiedzieć konkretnie, czym one są. Warto zatem zacząć od samej definicji tego słowa: multimedia to integracja wielu, bardzo różnych, form mediów (przekaźników), na jednej wspólnej bazie. Początkowo były to dyskietki i płyty DVD, z czasem przekształciło się to w inne formy. Multimediami nazywa się także systemu, które zapewniają wymianę informacji dźwiękowych graficznych czy tekstowych pomiędzy jego różnymi elementami.

Multimedia znalazły naprawdę bardzo szerokie grono swoich odbiorców i wielbicieli. Obecnie w naszym życiu są niemalże wszędzie, chociaż nie zdajmy sobie w z tego w pełni sprawy. Niejednokrotnie ułatwiają nam pewne czynności, czy zapewniają swobodny dostęp do informacji, do których bez tego systemu nie moglibyśmy sobie wyobrazić.

Jeśli spróbować wyszczególnić poszczególne sektory, w których multimedia stanowią bardzo istotną rolę, zajęłoby to ogromną ilość czasu i miejsca. Głównie przez to ze sam termin multimedia jest bardzo ogólny i mieście się pod nim wiele podkategorii. Jednak klasyfikując je wszystkie i zbierając niejako razem, pierwsza rzecz, która nasuwa się na myśl po usłyszeniu słowa multimedia to gry komputerowe i rozrywka. Niektóre gry wideo oraz zawarte na CD-ROMach czy online gry multimedialne, stały się bardzo popularne i korzysta z nich niemalżze każdy użytkownik komputera. Multimedia odnalazły swoje źródło również w produkcjach filmowych, przy wykorzystaniu efektów specjalnych lub animacji.

Multimedia wykorzystywano nie tylko w celach rozrywkowych, chociaż te z pewnością przynosiły użytkownikom najwięcej radości. Swoją role odegrały w edukacji, kiedy to były wykorzystywane do tworzenia różnych kursów i szkoleń. Publikowano także encyklopedia multimedialne, które były przedstawiane w formie prezentacji. Połączono też multimedia z rozrywką i wykorzystano w grach edukacyjnych. Wykorzystywano je także w inżynierii, kiedy trzeba było zwizualizować jakiś projekt, co pozwalała na dokładne trójwymiarowe odtworzenie projektowanej konstrukcji. Multimedia przyczyniły się także do rozwoju badań naukowych, gdzie wykorzystywane są do tworzenia różnorakich modeli i ich wizualizowania oraz przeprowadzania symulacji. Przykładem jest medycyna.

Bardzo ważną rolę odegrały w dziedzinach medycyny. Wszelkiego rodzaju wizualizacje pozwoliły na odtworzenie sytuacji realnych (operacja, przeszczep), dzięki którym lekarze mogą doskonalić swoje umiejętności, co znacznie wpływa na skuteczność wykonywanych zabiegów czy stosowanie odpowiedniego leczenia.

Dla nas, zwykłych ludzi, multimedia to usługi świadczone przez branże multimedialne. Bogata oferta obejmuje telewizję, Internet i telefon, które można łączyć ze sobą w pakietach, otrzymując od dostawcy atrakcyjne rabaty. Warto jednak mieć na uwadze to, że multimedia, z jakich korzystamy na co dzień, to tylko mała cześć tego, czym faktycznie są i jak ogromny potencjał niosą za sobą.

Related posts