elektronika użytkowa 

Małe jest piękne… i funkcjonalne!

Mini wieża, to jak sama nazwa wskazuje, wieża w bardzo małych rozmiarach. Nić odkrywczego, prawda? Jednak jeśli się nad tym zastanowić, to można dojść do wniosku, że tak małe gabaryty oznaczają gorszą jakość dźwięku, wydobywającego się z naszego urządzenia, a właściwie z samych głośników. Nic bardziej mylnego, mini wieża to urządzenie na tyle zaawansowane technologiczne, że pomimo swojego niepozornego wyglądu, otrzymamy dźwięk najwyższej klasy, porównywalny z profesjonalnymi, dużymi wieżami komponentowymi.

Mini wieża jest przede wszystkim wygodniejszą, zminiaturyzowaną wersją normalnej, znanej nam jeszcze przed dziesięciu laty, wieży. Ta forma cieszy sę dużą popularnością wśród kupujących, bowiem łatwiej ulokować ją w pokoju, nie wymaga tak dużych ilości miejsca, jest lżejsza i zwykle trochę bardziej estetyczna. Na rynku dostępne są modele w przeróżnych wersjach kolorystycznych, wybór design jest także bardzo szeroki.

Jednak nie tylko wygląd się liczy podczas decyzji zakupu takiego sprzętu, jakim jest mini wieża. Pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim parametry techniczne. Przede wszystkim moc – to od niej zależne będzie, z jaką maksymalną głośnością możemy słuchać muzyki; nie należy jednak tutaj zbytnio przesadzać, bo jeśli chcemy nagłośnić małe pomieszczenie to mini wieża której moc będzie w granicach 10W do 15-18W powinna nam w zupełności wystarczyć.

Nowe technologie, jakie oferuje nam mini wieża to dysk twardy, na który możemy wgrać swoje ulubione piosenki i odtwarzać jej beż pośrednictwa płyty czy USB. Jeśli taka lista piosenek jest naprawdę pokaźna i zależy nam na tym, aby wgrać na dysk wszystkie, to pojemność dysku powinna być odpowiednio duża, optymalna pojemność, jaką możemy przyjąć to około 120GB.

Ciekawym rozwiązaniem mogą być dodatkowe funkcje, które będzie miała wmontowana nasza mini wieża. Takie udogodnienia jak budzik (wyobraź sobie, że rano budzi cię ulubiona melodia o krystalicznie czystym dźwięku), inną ciekawą opcją może być automatyczne zmienianie płyt czy słuchanie radia przez tuner.

Istotne są także interfejsy. Każda dobra mini wieża powinna posiadać co najmniej kilka możliwości podłączenia urządzeń zewnętrznych. Takim standardem zdaje się być wejście na słuchawki, w zasadzie każdy model jest w nie wyposażony; oczywiście nie zmienia to faktu, że warto spojrzeć, czy wybrany przez nas model mini wieży go posiada. Innym ważnym elementem, zwłaszcza w dzisiejszych, skomputeryzowanych czasach, jest wejście USB, które pozwoli nam podłączyć ten moduł i z niego odtwarzać wszystkie piosenki, jakie zostały na nim zapisane. Na koniec Bluetooth, nie każdemu się przyda, aczkolwiek jest ciekawym rozwiązaniem i bardzo wygodnym, bo zapewnia bezprzewodowe połączenie dwóch urządzeń.

Dla wielu z nas bardzo istotna SA koszta, jakie będziemy musieli ponieść, podczas zakupu mini wieży. Przedziały cenowe są naprawdę bardzo różne, od sprzętu za 200zł po koszta sięgające kilku tysięcy. W domowych warunkach nie powinno być problemu z zakupem mini wieży w granicach 500zł.

Related posts