Dlaczego warto kupić telewizor plazmowy?
Telewizory plazmowe to już niemal przeżytek. Mało kto decyduje się na ich zakup, coraz częściej ludzie wymieniają swoje telewizory plazmowe na inne, w sklepach są rzadko spotykane i trudno je nabyć. Niegdyś bardzo popularne, obecnie schodzą na boczny plan i ustępują miejsca nowocześniejszym technologiom.
Dlaczego telewizory plazmowe odchodzą w cień? Najpewniej głównie dlatego, że ich producenci nie dają do nich wszystkich nowych technologii, które obecnie możemy zobaczyć w nowszych modelach o innych matrycach. Trzeba wziąć też pod uwagę fakt, ze technologia plazmowa została tworzona z myślą o raczej dużych formatach. Wielu pewnie będzie się zastanawiać, dlaczego zatem ludzie ich nie kupują? Wbrew pozorom nie wszyscy chcę zaopatrywać się w telewizor, którego przekątna ekranu nie schodzi poniżej 40 cali. Przypuszczalnie można przyjąć, że w niedługim czasie zostaną wyparte przez LEDy i LCD, a technologia plazmowa pozostanie zarezerwowana dla wielkoformatowców.
Jednak jeśli ktoś zastanawia się nad kupnem plazmy, powinien przyjrzeć się jej wadom i zaletom.
Jeśli chodzi o te drugie, to zdecydowanie największą zaletą, jaką posiadają telewizory plazmowe, to cena. Najlepiej porównać to na przykładzie: telewizor LED, czyli obecnie najbardziej pożądany, którego przekątna ekrany to czterdzieści cali kosztuje w granicach 2.000 zł (mówimy tutaj o podstawowym wyposażeniu, bez takich udogodnień i nowości jak 3D, czy 4K), telewizory plazmowe posiadające te same wymiary ekranu, to koszta w granicach 1.200zł, jeśli dobrze poszukać. Różnica dosyć znacząca, bo aż 800 złotych, które możemy wtedy spokojnie zainwestować w solidne kino domowe.
Kolejną istotną zaletą jest głębia kolorów, znacznie lepsza niż w matrycach LCD. Telewizory plazmowe mogą poszczycić się wysoką głębia czerni, której nie uzyskamy na matrycach o innych technologiach. Ponadto sama jakość wyrazy jest zdecydowanie lepsza, wszystkie szczegółu są dobrze widoczne nawet na bardzo dużych ekranach. Atutem także jest to, że wraz ze wzrostem wielkości ekranu, można zwiększać jego rozdzielczość, więc materiały w jakości HD wyglądają naprawdę bardzo dobrze.
Niestety telewizory plazmowe nie są bez wad. Chyba ich największym minusem jest to, że pobierają ogromne ilości prądu, a jeśli nie ogromne, to zdecydowanie większe niż te wyposażone w technologię LED czy LCD. Większe zużycie prądu to większa awaryjność, a obecnie trudno znaleźć dobrego mechanika, który poradzi sobie z tym sprzętem. Warto też dodać, że telewizory plazmowe powinno oglądać się z dużej odległości: raz — ze względów zdrowotnych, dwa — siadając dalej nie będziemy narażeni na efekt migotania, który na dłuższą metę męczy oko.
I największa zmora posiadaczy telewizorów plazmowych — wypalający się ekran, a konkretnie pixele. Jeśli na ekranie przez długi czas będzie widniało statyczne zdjęcie czy symbol (na przykład logo stacji telewizyjnej), to po pewnym czasie element przestanie znikać i będzie widoczny podczas oglądania.
Tak więc telewizory plazmowe, jak większość rzeczy, posiadają swoje wady i zalety. To czy zdecydujemy się na jego zakup, powinno być uzależnione od naszych osobistych wymagań.