elektronika użytkowa 

Wysokiej jakości technologia LCD

Telewizory LCD to jeden z tworów najnowszej technologii, która pozwala nam na utrzymanie kontaktu ze światem i goła danie filmów w najwyższej jakości z pozycji fotela w naszym własnym cichym, spokojnym zaciszu domowym. Jego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem pola elektrycznego. Takim oto sposobem, możemy podziwiać piękno natury, oglądać wiadomości czy filmy.

Telewizory LCD swoją nazwę wzięły od paneli zwanych właśnie LCD, czyli tłumacząc prościej: od ekranu. To właśnie w tym miejscu nastąpił przełom technologiczny, pozwalający nam na oglądanie telewizji w najwyższej jakości, uwzględniającej wszystkie detale.

Wszystkie telewizory LCD zostały skonstruowane z czterech podstawowych części: przede wszystkim źródło światła, elektrod które działają w obrębie ciekłego kryształu i są źródłem wytwarzanego pola elektrycznego, dwóch folii: pierwsza pełni funkcję polaryzatora a druga analizatora oraz tak zwanych komórek, w które zatopiony jest, wcześniej wspomniany, ciekły kryształ.

Dla każdego posiadacza takiego sprzętu, ważna jest jakość wyświetlanego obrazu. Telewizory LCD obecnie wyposażone są w najnowsze technologie i zapewniają bardzo przyzwoite wrażenia podczas oglądania na nich czegokolwiek.

Rozróżnia je przede wszystkim matryca. Telewizory LCD można zasadniczo podzielić na dwie grupy: z wyświetlaczami typu IPS oraz typu VA. Jeśli potraktować sprawę bardzo ogólnikowo i w dużym uproszczeniu, to można powiedzieć, że pierwszy typ zapewnia bardzo żywą kolorystykę i głębie kolorów, nawet kiedy patrzymy na telewizor pod kątem. Z kolei matryce VA mogą poszczycić się bardzo głęboką czernią, a co za tym idzie – posiadają dużo większy kontrast. Inną różnicę można zauważyć w czasie reakcji wyświetlacza. Telewizory LCD z matrycą typu IPS mają krótszy czas reakcji niż te wyposażone w matryce typu VA.

Wszystkie telewizory LCD zmagają się z problemem, który potocznie nazywany jest nierównomiernym podświetleniem lub cloudingiem. Wygląda to tak, jakby nasz telewizor przedstawiał zachmurzone niebo (czerń jest niejednorodna, pojawiają się bledsze miejsce). Problem stanowi fakt, że nie podlega to gwarancji, gdyż jest uznawane za cechę telewizorów LCD.

Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe technologie w jakie zostały wyposażone telewizory LCD. Coraz częściej producenci decydują się na zastosowanie technologii 3D, która cieszy się całkiem sporym uznaniem odbiorców. Istotnym element jest także Funkcja Smart, czyli potocznie mówiąc — dostęp do Internetu. Jeszcze do niedawna nie była tak bardzo pożądana, jak obecnie, przez co producenci przyłożyli się do stworzenia stosownych aplikacji, ułatwiających korzystanie z tego typu rozwiązania.

Zatem jeśli rozważasz kupno nowego telewizora, warto zwrócić uwagę telewizory LCD, które zazwyczaj są mało awaryjne, proste w obsłudze i solidnie skonstruowane, co zagwarantuje nam możliwość użytkowania ich przez długie, długie lata. Z całą pewnością takie telewizory warte są więc swojej ceny.

Related posts