Wszechobecne kamery

2b12ee04e9c66aef35ce1fe0b75564b3Jeszcze nie tak dawno fotografia cyfrowa była nowością na rynku. Dzisiaj zaczynamy już zapominać, że dawniej obraz zapisywaliśmy z użyciem klisz fotograficznych lub taśm celuloidowych. Niewielkie kamery używające nośników magnetycznych znacząco zmieniły sposób rejestrowania ważnych chwil i uroczystości. Nadal wiązało się to jednak z użyciem mało wygodnych kaset magnetowidowych i nie dawało dużego pola do popisu pod względem montażu. Do czasu gdy nie nastała era kamer cyfrowych. Praktycznie każdy z nas posiada możliwość nagrywania obrazu przy użyciu telefonu komórkowego. Rozwinęły się także aplikacje i oprogramowanie komputerowe przeznaczone do montażu swoich nagrań. Aktualnie nic nie stoi na przeszkodzie by zostać producentem filmowym. Wielu młodych ludzi zresztą zdecydowało się na taki krok i aktywnie tworzą swoje produkcje, które często nie odbiegają jakością od telewizyjnych show.

Portale przeznaczone do zamieszczania swoich nagrań stały się ogromnym hitem i z każdym dniem rośnie tak samo liczba odwiedzających jak i twórców nagrań. Niektóre z nich mają oglądalność porównywalną z dobrymi serialami komercyjnymi. Wszystko to stało się możliwe dzięki rozwojowi małych i tanich kamer cyfrowych. Zyskali na tym także sportowcy. Aktualnie panuje trend na nagrywanie swoich wyczynów i dokonań, by pochwalić się nimi w sieci. Niektóre sporty jednak nie są zbyt spokojne i tradycyjna kamera nie miałaby szans w starciu z twardymi warunkami boiska czy toru. Na szczęście producenci sprzętu myślą o wszystkim. Kamery sportowe podbijają rynek i stają się coraz częściej widywanym gadgetem. Twórcy takiego sprzętu zdawali sobie sprawę z tego, że sportowiec zwykle nie posiada wolnej ręki do trzymania swojego rejestratora. Dlatego też powstała cała masa akcesoriów umożliwiających mocowanie urządzeń do kierownicy motocykla lub roweru a nawet do własnego ciała. Miłośnicy pływania i nurkowania z wielką radością przywitali wodoodporne kamery umożliwiające filmowanie pod wodą, zaś pasjonaci sportów ekstremalnych aktywnie korzystają ze wstrząsoodpornych urządzeń zdolnych przetrwać nierzadko znacznie więcej niż ludzkie ciało.

Z jednej strony należy się cieszyć – dzięki niewielkim kamerom mamy możliwość uczestniczenia w niezwykłych wyczynach i dalekich wyprawach zarejestrowanych przez innych ludzi. Umożliwiło to także rozwój wszelkiego rodzaju wideo-poradników. Sprzyja to nie tylko rozrywce ale i nauce oraz edukacji. Z drugiej strony wszechobecne kamery stają się powodem pewnego niepokoju o prywatność. Nie unikniemy tego – dzisiaj każdy nosi własną kamerę w kieszeni i może nagrywać praktycznie wszystko co mu się podoba. Czego spodziewać się w najbliższej przyszłości rozwoju małych kamer? Na razie chyba będzie to kwestia miniaturyzacji i zwiększenia rozdzielczości oraz zmniejszenie cen urządzeń do rejestracji „slow-motion” – czyli przeznaczonych do nagrywania w mocno zwolnionym tempie. Przydaje się to bowiem do rejestrowania ciekawych zdarzeń i zjawisk zachodzących zbyt szybko dla ludzkiego oka.

Related posts