Kupujemy mobilny rotuer

Najlepszy-router-2013-e1374219108570-900x515Internet mobilny rozwija się błyskawicznie a ilość urządzeń podłączonych do sieci wzrasta z miesiąca na miesiąc. Operatorzy prześcigając się w promocjach i obniżkach cen jeszcze bardziej napędzają popyt na mobilne korzystanie z sieci. Nie ma z tym problemu jeżeli korzystamy jedynie ze smartfona, ale co jeżeli w teren pragniemy zabrać laptopa czy tablet, które zwykle nie posiadają wejścia dla karty SIM? Rozwiązaniem w takiej sytuacji wydaje się być przenośny router. Oczywiście im lepsze parametry ma to urządzenie tym lepiej – jednak te najlepsze zwykle mają dość wysokie ceny. Na co należałoby więc zwrócić uwagę by wybrać optymalnie?

Na rynku dostępne są routery mobilne o dwojakim sposobie zasilania. Mamy do wyboru urządzenia z własnym akumulatorem lub takie, które zasilanie pobierają przez port USB z laptopa. W przypadku gdy w grę wchodzi korzystanie z Internetu z użyciem np. czytnika e-booków rozwiązanie z USB raczej się nie sprawdzi. W takim wypadku należy zdecydować się na router wyposażony w autonomiczny akumulator. Jest to jednak rozwiązanie problematyczne, gdyż dochodzi jeszcze jedna bateria o której trzeba pamiętać przy ładowaniu. Router pobierający energię przez port USB sprawdzi się jednak dobrze dla użytkowników laptopów.

Ważne jest też to aby zwrócić uwagę na rodzaj łączności jaką obsługują konkretne routery. W tej chwili dostępne są dwa standardy – 3G oraz LTE. Zależnie od możliwości finansowych musimy zdecydować czy wystarczy nam tańszy model 3G czy raczej zdecydowani jesteśmy na droższy ale znacznie lepszy router obsługujący standard LTE. Do zastosowania mobilnego, na przykład podczas urlopu, zwykle wystarcza nieco gorsze łącze, ale czasami warto inwestować przyszłościowo. Najpierw jednak należy się upewnić, że operator od którego mamy łącze oferuje w ogóle połączenia w wyższym standardzie. W przypadku gdy tak nie jest, router LTE jest nam w ogóle nie potrzebny. Jeśli więc nie mamy w planach zmiany dostawcy – nie ma po co przepłacać.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy dane urządzenie pozwala na podłączenie anteny zewnętrznej. Jest to szczególnie ważne, jeżeli z routera będziemy korzystać też w domu z użyciem kilku urządzeń. Mały router z dodatkową anteną może znacznie zwiększyć zasięg i stać się przydatnym źródłem Internetu w codziennym użytkowaniu laptopa czy tabletu dla całej rodziny. Jeśli tak jest to należy również zwrócić uwagę na to ile urządzeń jednocześnie może pobierać sygnał z danego routera. Wybór jest naprawdę ogromny i każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od tego czy zechcemy kupić router w sklepie stacjonarnym czy przez sieć, warto wcześniej przyjrzeć się ofercie sklepów i podpytać znajomych o ich doświadczenia z różnymi markami sprzętu. Opinie klientów i użytkowników znajdziemy też na wielu forach związanych z komputerami i smartfonami. Lepiej chwilę poszperać w sieci niż decydować się na zakup w biegu. Router to może nie jest duży wydatek, ale dobrze dobrany powinien służyć bardzo długo jako źródło dostępu do sieci w domu i plenerze.

Related posts