Inteligentny nadgarstek

pobrany plikBez technologii mobilnych nie wyobrażamy sobie już praktycznie życia. Smartfony i tablety to codzienny widok na ulicach i w autobusach. Właściwie każdy z nas w kieszeni nosi urządzenie podłączone do sieci i ułatwiające wiele codziennych czynności. Czy już niedługo będziemy nosić je na ręku? Być może właśnie tak będzie – inteligentne zegarki zaczynają powoli zdobywać popularność wśród miłośników technologii mobilnych. Również wielbiciele mody z radością przyjmują wiadomości o nowych, stylowych urządzeniach. Większość oferowanych obecnie zegarków nie jest jeszcze w pełni autonomicznymi urządzeniami. Pełnią rolę przedłużenia smartfona schowanego w kieszeni czy torebce. Jest to o tyle wygodne, że dzięki takiemu rozwiązaniu nie potrzeba już sięgać po telefon, tylko bezpośrednio na wyświetlaczu zegarka sprawdzić przychodzące powiadomienia lub godzinę. Nie ukrywajmy bowiem, że większość użytkowników najczęściej wyjmuje telefon właśnie po to by sprawdzić na nim czas.

Inteligentne zegarki dedykowane są głównie osobom aktywnie korzystającym z sieci i portali społecznościowych. Wszelkie powiadomienia o nowej aktywności czy poczcie e-mail mogą być przez nie teraz bezpośrednio monitorowane z użyciem tarczy cyfrowego zegarka. Ale nie tylko to jest ułatwieniem w przypadku korzystania z takiego urządzenia. Dzięki wbudowanemu systemowi głośnomówiącemu lub bezprzewodowemu połączeniu ze słuchawkami bluetooth z niektórych inteligentnych zegarków można zwyczajnie dzwonić. Wystarczy wybrać na wyświetlaczu odpowiedni numer by schowany w kieszeni smartfon rozpoczął połączenie. Pisanie smsów też jest możliwe, chociaż znacznie utrudnione ze względu na bardzo mały wyświetlacz zegarka. Trzeba się jednak przyzwyczaić do stukania jedną ręką – druga nie może brać w tym udziału, gdyż… jest na niej zegarek.

Czy inteligentne zegarki będą naszą przyszłością czy też staną się jedynie krótką modą ze smutnym końcem? Trudno w tej chwili oceniać co przyniesie ich rozwój, gdyż na tą chwilę są jeszcze ciekawostką. Niewielkie baterie i zwykle konieczność posiadania telefonu tej samej marki czynią z inteligentnych zegarków opcję rozwojową tego sektora urządzeń. Wiele jest jeszcze do zrobienia by te urządzenia stały się praktycznymi w użyciu. Niemniej potencjał leży w nich niemały. Wbudowane czujniki i akcelerometry na pewno spotkają się z uznaniem sportowców, gdyż będą mogły być pomocne przy prowadzeniu skutecznego treningu. Zainteresowanie będzie z pewnością rosło wraz z obniżaniem się cen takich produktów, co zwykle ma miejsce w przypadku każdej technologii mobilnej. Może w przyszłości zegarki staną się autonomicznymi urządzeniami zastępującymi obecne smartfony – a mogą przyczynić się do tego rozwijane obecnie ekrany elastyczne. Ale na pewno zmieni się ich wygląd i staną się modnym oraz funkcjonalnym dodatkiem do stroju każdego miłośnika i pasjonatki otwartego dostępu do sieci. Jakby nie patrzeć to dzięki nim powiedzenie „Internet w zasięgu” ręki nabiera bardzo dosłownego znaczenia. Co jednak przyniesie przyszłość? To już zależy od pomysłowości i inwencji twórców tych urządzeń.

Related posts