elektronika użytkowa 

Sprzęt audio jest ważny

Czym jest wieża? Z pozoru proste pytanie, po dogłębnym zbadaniu tematu, może nie wydawać się tak oczywiste. Gdyby spróbować zdefiniować to najprościej jak się da, nie wnikając w nowinki techniczne i wziąć pod uwagę tylko i wyłącznie opinię ludzie, którzy nie zgłębiają tematu, to można powiedzieć, że wieża to sprzęt muzyczny, służący do odtwarzania dźwięku. W zasadzie wieża to pojęcie ogólne, można wyróżnić trzy typy wież: zintegrowane, mini i miro oraz komponentowe. Każda wieża ma, oczywiście, swoje wady i zalety, które warto przeanalizować jeśli decydujemy się na taki zakup.

Wieża typu mikro i mini, to bardzo mały sprzęt, jak sama nazwa wskazuje, który idealnie nada się jako domowy odtwarzacz muzyki. Taki rodzaj sprzętu kierowany jest zwykle do niezbyt wymagających ludzi, którym zależy na tym, aby nie było kłopotu z jej umiejscowieniem. Zwykle przekonują nas też wyglądem, fantazja producentów nie zna granic i takie wieże mają szeroką gamę kolorystyczną i są sprzedawane w przeróżnych wariantach designatorskich. wieża mini stworzona jest z zaledwie trzech elementów: jednostki głównej i dwóch głośników – takie zestawy zwykle odnajdziemy w sklepach. W jednostce głównej znajdują się wszystkie elementy, to jest przyciski, wyświetlacz i wszystkie pokrętła oraz radio, odtwarzacz płyt CD czy DVD i wzmacniacz. Warto zauważyć, że taka wieża mimo swoich rozmiarów, posiadają całkiem sporą moc i dźwięk jest czysty. Można zatem powiedzieć, że to taki sprzęt trzy w jednym.

Wieża komponentowa to trochę droższy sprzęt i dedykowany dla amatorów dźwięków wysokiej jakości. Jej zaletą jest to, że całość możemy sobie dowolnie poskładać, bo w przeciwieństwie do wyżej wymienionych wież, wszystko tutaj kupujemy osobno, co daje nam możliwość skomponowania tego, co najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Mimo, że opcja ta jest wygodna, to kosztuje zdecydowanie więcej, bo pojedyncze elementy mogą kosztować nawet 800zł.

Jeśli wieża ma być naszym nowym sprzętem w domu, to przed dokonaniem zakupu, trzeba zastanowić się nad tym, na jakie parametry zwracać uwagę, jednak zanim to nastąpi, musimy sami przed sobą szczerze odpowiedź: na czym najbardziej nam zależy, warto przemyśleć to dokładnie, bo od tego najprawdopodobniej w głównej mierze będzie zależała ilość pieniędzy, jakie wydamy. Jeśli zaś chodzi o same parametry czy wygodę i komfort użytkowania, powinniśmy zwrócić uwagę na sposób wkładania płyt CD, standardy odtwarzanego dźwięku (dobrze zaopatrzyć się w sprzęt, który będzie odtwarzał najpopularniejsze obecnie pliki, czyli MP3, WMA lub ATRAC 3). Istotne jest także to, jakie wejścia powinna posiadać nasza wieża. W standardzie są takie wejścia jak słuchawkowe czy na mikrofon; coraz częściej i łatwiej można natknąć się na model, który posiada wejście USB (co może być naprawdę bardzo przydatne). Niektóre z nowszych, a zarazem droższych modeli, posiadają dodatkowo łączę Bluetooth, co daje możliwość podłączenia do wieży urządzeń bezprzewodowo. Na koniec dla wielu najważniejszy element, moc. Nie należy tu jednak zbytnio przesadzać, dobór powinien być uzależniony od powierzchni jaką docelowo chcemy nagłośnić, zatem łatwo wywnioskować, że im większa ona jest, tym większą móc powinna zawierać nasza wieża.

Related posts