multimedia 

Przyszłość pod znakiem LTE

office-583839_1280Trudno nie zgodzić się z faktem, że korzystanie z urządzeń przenośnych w celu łączenia się z globalną siecią wiąże się z pewnym komfortem. Brak plączących się ze sobą kabli oraz możliwość bycia online w każdym miejscu i o każdej porze powodują, że stale rośnie liczba osób decydujących się na zastąpienie łącza stacjonarnego- mobilnym. Niestety, decydując się na taki krok, należało dotąd liczyć się z pewnymi ograniczeniami, co do zasięgu, a także prędkości pobierania i wysyłania danych. Bezprzewodowa łączność w postaci WiFi, choć oferująca dziś naprawdę zadowalające parametry transmisji, napotyka niekiedy na przeszkody, nieco ograniczające jej zasięg. Na rozwiązanie problemów z tym związanych nie trzeba było długo czekać. Posiadanie niezawodnego i bezprzewodowego łącza internetowego jest dzisiaj jak najbardziej realne. Stoi za tym nowoczesna technologia LTE.

Szybki Internet na smartfonie czy tablecie, pozwalający bezproblemowo oglądać filmy czy pobierać pliki o nieograniczonych rozmiarach to marzenie niejednego użytkownika, które ma szansę się spełnić właśnie za sprawą łączności LTE. To pewnego rodzaju rewolucja na rynku usług zapewniających dostęp do bezprzewodowego Internetu. Bo inaczej chyba nie można nazwać prędkości pobierania wynoszącej około 150 Mb/s, podczas gdy w powszechnym dotąd połączeniu trzeciej generacji szybkość ta wynosiła czasem od 14 do 42 Mb/s. Co więcej, w przyszłości prędkość transmisji LTE ma osiągnąć zawrotne 1Gb/s. Wartości te, choć w praktycznym użyciu na co dzień będą z pewnością nieco niższe, zachęcają wiele osób do przyjrzenia się z bliska najnowszej technologii. Tym bardziej, że większość operatorów komórkowych posiada już taką usługę w swojej ofercie, a jej zasięg z każdym dniem rozszerza się. Zadanie LTE skupia się przede wszystkim na przyspieszeniu transmisji danych. Nie wpływa na sposób i jakość połączeń głosowych w telefonach i smartfonach. W razie potrzeby zadzwonienia lub odebrania telefonu, urządzenia automatycznie przechodzą do trybu 2G lub 3G. Niestety, nie każdy sprzęt pozwoli na korzystanie z LTE. W przypadku komputerów i laptopów potrzebny będzie specjalny modem, zapewniający dostęp do Internetu w technologii LTE i do tego karta SIM wybranego operatora. Wiele nowszych modeli smartfonów posiada już wbudowaną taką funkcję. Na rynku dostępne są też komputery i tablety z wewnętrznym modemem LTE. Przydać się mogą też routery LTE, które zapewnią możliwość korzystania z szybkiego Internetu na kilku urządzeniach w jednym pomieszczeniu. Przede wszystkim jednak, aby w pełni cieszyć się z zalet najnowszej technologii dostępu do sieci, należy dokładnie sprawdzić mapę zasięgu danego operatora.

Nie ulega wątpliwości, że w przyszłości coraz więcej osób będzie łączyć się Internetem za pomocą LTE. Czy jest to sposób idealny dla wszystkich? Z pewnością spodoba się tym, którzy często przemieszczają się i chcą cały czas być w zasięgu sieci. W niektórych sytuacjach lepiej sprawdzi się tradycyjne łącze stacjonarne, ponieważ w ramach usługi LTE operatorzy oferują zwykle pewien limit danych. Szczególnie łatwo go przekroczyć w razie częstego pobierania plików z Internetu.

Related posts