multimedia 

Niezastąpione WiFi

ipad-606764_1280Wygoda i szybkość przesyłania danych to kluczowe zagadnienia dla wszystkich użytkowników Internetu. Z komfortem użytkowania związana jest stale rosnąca popularność technologii bezprzewodowych, pozwalających uwolnić się od kabli. Niektóre z nich, takie jak WiMax czy technologie komórkowe stosuje się do transmisji danych na duże odległości. Jeśli chodzi o zapewnienie bezprzewodowego dostępu do Internetu na różnych urządzeniach w całym mieszkaniu, lepszym wyborem będzie WiFi.

Współcześnie stale zwiększa się liczba urządzeń wyposażonych w moduł WiFi. To już nie tylko tradycyjne telefony komórkowe, ale też smartfony, aparaty cyfrowe, drukarki czy telewizory SMART. Wszystkie one pozwalają łączyć się z sieciami bezprzewodowymi. Zwłaszcza smartfony i tablety to dziś urządzenia, których pracę bez dostępu do sieci WiFi trudno sobie niekiedy wyobrazić. Technologia bezprzewodowa umożliwia aktualizowanie aplikacji czy sprawdzanie poczty email bez ponoszenia kosztów związanych z transmisją danych przez siec 3G. Czym tak właściwie jest popularne WiFi?

Pojęciem tym określa się cały zbiór technologii, które od jakiegoś czasu z powodzeniem wykorzystuje się przy tworzeniu bezprzewodowych sieci internetowych. Łączność taką oznacza się symbolem IEEE802.11. Istnieje też co najmniej kilka standardów WiFi, z których dziś najczęściej spotykane są IEEE802.11b, IEEE802.11g oraz IEEE802.11n. Różnią się one zasięgiem i prędkością transmisji danych. Obecnie stale zwiększa się liczba urządzeń pracujących w oparciu o WiFi. Dlatego też specjaliści nieustannie próbują dostosowywać tą technologię do rosnących oczekiwań użytkowników.

Połączenie z siecią WiFi nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych czynności. Jej centrum stanowi punkt dostępu, a obszar w odległości do 100 metrów to tak zwany hotspot, czyli miejsce, w którym można korzystać z bezprzewodowego Internetu. Nie ma potrzeby ręcznej konfiguracji urządzenia. Należy znaleźć się z laptopem lub smartfonem w zasięgu sieci, a sprzęt automatycznie odnajdzie sieć WiFi i się z nią połączy. Obecnie coraz więcej hotspotów powstaje z inicjatywy samorządów miejskich. Nie ma więc zwykle problemów z dostępem do WiFi w centrum miasta. Podobnie sytuacja przedstawia się w większych ośrodkach akademickich. Władze uczelni często zapewniają studentom darmowy dostęp do sieci bezprzewodowej na terenie całego uniwersytetu.

Korzystanie z Internetu za pośrednictwem WiFi niewiele różni się od pracy w sieci z wykorzystaniem połączenia kablowego. Dlatego stale zwiększa się liczba osób zainteresowanych posiadaniem WiFi we własnym mieszkaniu. Przemawia za tym chęć dostępu do Internetu z każdej części pomieszczenia, a także możliwość podłączenia do sieci wielu urządzeń, takich jak laptop, tablet czy smartfon. WiFi wydaje się tu wprost niezastąpione choćby po to, by nieco ograniczyć, czasami jeszcze wysokie, koszty transmisji danych przez tradycyjną sieć komórkową. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że urządzenia typu routery, służące do udostępniania połączeń internetowych pozostałym sprzętom w domu, stają się coraz powszechniejsze i tańsze.

Related posts

Leave a Comment