elektronika użytkowa 

Plazma to przeżytek?

Plazma w rozumienie naukowym to zjonizowany gaz, który zawiera jednakową ilość cząsteczek zjonizowanych ujemni jak i dodatnio, występuje w gwiazdach i w mgławicach, w warunkach ziemskich jest spotykana bardzo rzadko. Jednak jest pewne miejsce na ziemi, gdzie plazma nie jest niczym dziwnym, co więcej – jest niezbędna do funkcjonowania pewnych elementów elektrycznych. Mowa tutaj oczywiście o telewizorach, w których plazma jest głównym elementem napędzającym działanie.

Obecnie coraz rzadziej spotykamy w klepie telewizory plazmowe, które zostały niemalże całkowicie wyparte przez nowsze modele, gdzie zastosowane inną technikę do stworzenia wyświetlaczy (mowa tutaj o LCD, LED i OLED). Niemniej jednak plazma nadal cieszy się niejaką popularnością, bo nie jest pozbawiona zalet, może co najwyżej nie wszyscy zdają sobie z nich sprawę.

Przede wszystkim plazma oferuje nam najlepszą głębię czerni. Barwy na takim telewizorze nabierają nowych kolorów i mamy wrażenie, jakbyśmy bezpośrednie patrz czyli na obraz przedstawiony w telewizorze, dosłownie jak przez okno. Ponadto posiada całkiem spore kąty widzenia, co może okazać się zdecydowanym atutem przy kupnie telewizora, na który będziemy patrzeć z różnej perspektywy. Istotną kwestią jest także cena. Plazma jest zdecydowanie tańsza niż telewizory LED czy LCD. Dla porównania – telewizor plazmowy o przekątnej 40 cali kosztuje w granicach 1200zł, ten sam telewizor z matrycą LED to koszta w granicach 200zł. Różnica jest spora, prawa?

Nie ma jednak rzeczy doskonałych i nie bez powodu plamza znika ze sklepowych półek. Jedną z głównych wad telewizorów plazmowych jest większe zużycie prądu, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że dużo większe. A skoro zużywa większe pokłady energii, to i większa awaryjność podzespołów, co może być uciążliwe, gdyż coraz trudniej o dobrego mechanika, który zajmuje się naprawą telewizorów PDP. Istotnym mankamentem są także wypalające się pixele. Jeśli na naszym ekranie zbyt długo widnieje jeden, statyczny symbol bądź obrazek, to po pewnym czasie może okazać się, że przestanie on znikać całkowicie i będzie widoczny cały czas. Czasem pojawia się także migotanie obrazu, które widoczne jest podczas jaśniejszych scen.

Warto także wspomnieć, że telewizory plazmowe przeznaczone są dla większych formatów. Trudno będzie nam spotkać plazmę mniejszą niż 40 cali, 32cale to absolutne minimum. Przez to też należy się zastanowić, czy posiadamy wystarczająco duże pomieszczenie, w którym zamontowanie takiego urządzenia nie będzie wpływało negatywnie na nasz wzrok. Trzeba wiedzieć, że aby nasze oczy nie męczyły się nadmiernie podczas oglądania telewizji, musimy zachować taką odległość od telewizora, aby wzrok objąć cały ekran, kolokwialnie mówiąc, na raz.

Zatem czy plazma to dobra inwestycja? Wszystko zależy od naszego indywidualnego podejścia i osobistych preferencji. Jeśli uznamy, że będzie to telewizor dla nas, z pewnością będziemy zadowoleni z dokonanego zakupu. To nowoczesne rozwiązanie godne jest bowiem uwagi.

Related posts