multimedia 

Nowoczesne inteligentne telewizory

television-20507Obok smartfonów i tabletów, telewizory to dzisiaj jedne z chętniej kupowanych urządzeń elektronicznych. Ich funkcje zmieniły się w ostatnich latach nie do poznania i coraz częściej telewizory to po prostu takie domowe centra rozrywki, umożliwiające wiele bardzo różnych sposobów na spędzenie czasu – nie tylko oglądanie telewizji czy filmów. Zanim jednak możliwe stało się proponowanie klientom na rynku telewizorów typu smart, konieczne było pokonanie kilku innych barier. Przede wszystkim, rozwój technologii komputerowych miał ogromne znaczenie dla nowoczesnych telewizorów – dzisiaj, w odróżnieniu od minionych dekad, w telewizorach występują już chociażby procesory komputerowe, co nie było niezbędne w klasycznych telewizorach tranzystorowych i kineskopowych. To, co z całą pewnością zmieniło się w oczywisty sposób w ostatnich dekadach, to całkowite odejście od standardu czarno-białego i nadawanie wyłącznie kolorowego obrazu. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych w Polsce, mimo technicznego nadawania obrazu kolorowego, tylko co drugie gospodarstwo domowe posiadało na tyle nowoczesny telewizor, by móc ten kolor odbierać u siebie. Na przełomie wieków już praktycznie nikt nie pamiętał okresu, gdy w Polsce nadawano programy w odcieniach sepii, podobnie jak dawno przeminęły czasy, gdy w telewizji leciały tylko dwa kanały i to przez skromne cztery godziny na dobę.

Obecne telewizory różnią się również dlatego, że zmieniła się sama telewizja – jej formaty są coraz bardziej widowiskowe i nowoczesne. Oglądanie dynamicznych i pełnych efektów specjalnych produkcji kinowych i telewizyjnych na małych modelach o słabych parametrach, bez wątpienia nie należy do najlepszych doznań kinematograficznych. Nie dziwi więc, że w pierwszej kolejności po nowe rodzaje telewizorów ustawili się kinomaniacy, pragnący przeżywać akcję i losy swoich bohaterów ze zdwojoną siłą, właśnie dzięki efektom wizualny,. Nie jest zaskoczeniem, że widz lepiej chłonie i przyswaja, oraz angażuje się emocjonalnie w taką historię, która wydaje mu się bardziej realistyczna. Na realizm w telewizji często wpływa gra aktorska czy przedstawiona historia oraz jakość dialogów, ale ostatecznie jakość obrazu, jego ostrość i nasycenie barw – także nie pozostają bez znaczenia. Im lepiej uda się dostosować parametry obrazu do walorów artystycznych danego tytułu – tym większe prawdopodobieństwo, że widz faktycznie da się wciągnąć w historię prezentowaną na wyświetlaczu.

Obecnie telewizory są ultracienkie i w niczym nie przypominają tych wielkich i nieatrakcyjnych estetycznie pudełek sprzed pół wieku. Same w sobie mają ciekawy design, w ostatnim czasie pojawiła się nawet seria ekranów zakrzywionych, co ma jeszcze bardziej wzmagać poczucie otoczenia obrazem przez widza. Nie są już tylko dodatkiem na meblu, ale mogą być bardzo ciekawe wizualnie i estetycznie, ponieważ ich projektanci przykładają do tych aspektów bardzo wiele wagi. Jeszcze dwadzieścia lat temu nikt nie przypuszczał, że urządzenia elektroniczne i multimedialne, oprócz bycia szybkimi, nowoczesnymi i multimedialnymi, będą jeszcze musiały atrakcyjnie wyglądać. Ostatnie lata to jednak ogromna rywalizacja na rynku producentów takich sprzętów, a ponieważ bardzo często marki produkujące lodówki, pralki, smartfony i tablety, robią także telewizory – pieniędzy na innowacje i wymyślanie nowych serii produktów nie brakuje. Inwestorzy także zacierają ręce, widząc jak boom na telewizory rozwija się w najlepsze. Posiadanie nowoczesnego telewizora w technologii SMART jest obecnie marzeniem coraz mniejszej grupy odbiorców, ale tylko dlatego, że ogromna część gospodarstw domowych zakupiła nowy telewizor w przeciągu ostatnich pięciu lat.

Related posts

Leave a Comment