elektronika użytkowa gsm multimedia 

Wojskowe zastosowanie systemów mobilnych

pobrany plik (17)Urządzenia mobilne nie tylko są przeznaczonego dla prywatnego użytku, ale także dość dużą rolę pełnią chociażby w wojsku czy też lotnictwie. Odpowiednik PDA to CDA, czyli Commander’s Digital Assistant. Stanowi on dość potężne wsparcie dla dowódcy, wskazując dokładną pozycję. Posiada cyfrowe mapy, które określają dokładną pozycję jednocześnie wspomagając nawigację. Kolejnym dużym plusem bez wątpienia jest przedstawienie sytuacji taktycznej. Urządzenie także wskazuje przemieszczające się obiekty w jego obszarze zainteresowania.

Wojskowe laptopy różnią się od zwykłych komputerów tym, że są bardzo dobrze wyposażone. Ich bardzo dobre parametry pokazują, że muszą być bezbłędne. Obudowa jest wyposażona z wszystkimi normami wojskowymi. Najczęściej wyposażone są w ekran dotykowy, który znacznie usprawnia obsługę urządzenia w warunkach wojskowych. Baterie powinny być odporne na kilkugodzinną pracę bez problemu.

Zadziwiające, ale GPS ma właśnie korzenie wojskowe. Posiadają one odbiorniki typu P(Y). Ich zadaniem jest nie tylko pozycjonowanie danego oddziału wojska, ale każde sprawne naprowadzanie inteligentnych broni. Warto zwrócić także uwagę na FELIN. Jest to system żołnierza w przyszłości, który w konfiguracji przypomina swoich poprzedników. System posiada nowoczesne umundurowanie, komputer czy też sensory. Do wyposażenia także należą wyświetlacz przedstawiający sytuację taktyczną żołnierza.

Technologie internetowe także dużą rolę odrywają w wojsku. Internet pola walki jest pojęciem, które polega przede wszystkim na zastosowaniu technologii bezprzewodowych. Każdy element pełni rolę węzła, który z kolei jest wyposażony w interfejs bezprzewodowy. Możemy jest zastosować chociażby w systemach zarządzania polami bitwy czy też systemami transmisji wideo.

Dowodzenie jest dość istotnym elementem jeśli chodzi o wojsko. Nasi przodkowie musieli obserwować na wzgórzu jak przebiega bitwa, dlatego musiała być to osoba, która posiadała dobry wzrok. Te czasy minęły już bezpowrotnie i dziś możemy bazować na różnych urządzeniach, które zrobią to za nas. Dzięki mobilności możliwe jest stworzenie małego centrum dowodzenia, które będzie nas informowało o przebiegu walki. Wydajne i przede wszystkim mobilne komputery wchodzą w skład takiego centrum dowodzenia chociażby w namiocie. Każda ikona na mapie jest pokazywana w czasie rzeczywistym, dlatego możemy na spokojnie obserwować co się dzieje na mapie.

Nie tylko wojsko może używać wyspecjalizowanych urządzeń, ale także statki na otwartym morzu. System Automatycznej Identyfikacji Statków (AIS) jest urządzeniem, które wyświetla podstawowe informacje na temat pozycji oraz jednostce własnej. Każda jednostka pływająca wysyła dane w przedziale 2-10 sekund.

Boja znajdują się w wielu punktach świata, pełnią one rolę naprowadzania statku na właściwą drogę podczas niesprzyjających zjawisk atmosferycznych. Dostarczają także bezpośrednio do naukowców dane, aby Ci z kolei mogli przeprowadzić badania na temat niesprzyjających zjawisk w klimacie. Przede wszystkim pełnią rolę ostrzegawczą dla żeglarzy. Ich długotrwałą funkcjonalność zawdzięczamy bateriom słonecznym, natomias są też wyposażone w oświetlenie, aby unikać kolizji z innymi statkami.

Related posts