multimedia 

Czym są multimedia?

Multimedia to nazwa, która wydaje się nam znajoma, chociaż wiąż trudno jest nam wytłumaczyć dzieciom, czy osobom starszym, co to są multimedia.

Odpowiadając na pytanie: co to są multimedia, w zasadzie możemy powiedzieć, ze chodzi o połączenie wszystkich osiągnięć techniki, czyli telewizji, informatyki, audio, teletransmisji. A więc multimedia to komputer, specjalny odtwarzacz płyt kompaktowych czy nawet przystawka do odbiornika telewizyjnego. Ale to nie jedyna odpowiedź na pytanie: co to są multimedia. To również nazwa systemu, który umożliwiają swobodną, interaktywną wymianę informacji w różnych postaciach. Np. w postaci grafiki lub obrazu, dźwięku, teksty itp.

Mówiąc o tym, co to są multimedia musimy zacząć od początku, czyli od historii. W zasadzie pierwsza wzmianka o takim systemie multimedialnym pojawia się 1986 roku i dotyczy systemu do przygotowywania płyt kompaktowych. Poza tym odpowiadając na pytanie co to są multimedia nie możemy zapominać o domowych komputerach PC, które są komputerami multimedialnym.

Co to są multimedia i do czego się je stosuje? – to kolejne pytanie na które szukamy odpowiedzi. Główne dziedziny zastosowania multimediów to: rozrywka, komunikacja, czyli telekonferencje, edukacja, hypermedia, czyli przeglądarki internetowe, symulacja komputerowa, a także w dźwięk, animacje, tekst na ekranie, czy drukowany oraz wideo

Warto pamiętać, ze wszystko się zmienia, dlatego za kilka lat na pytanie: co to są multimedia, odpowiemy w zupełnie inny sposób. Gdyż od momentu pojawienia się tego zagadnienia technika poszła do przodu i z czasem wszystko ulegnie zmianie..

Mówiąc o multimediach nie możemy zapominać o komputerach, które najbardziej kojarzymy z tym tematem, a chodzi dokładnie o multimedialne komputery, które są przeznaczone do różnych celów. Mamy multimedialne komputery go gier, czy do zastosowań multimedialnych, a także komputery wyposażone w różnorodny sprzęt multimedialny, czyli grafikę, procesor, napęd, dekoder i inne ciekawe rozwiązania.

Wciąż jednak dla wielu kwestia multimediów pozostaje zagadkowa. Jeśli zagadnienie to jest dla nas zupełnie nie zrozumiałe, warto sięgnąć po ciekawe pozycje w księgarniach, które odpowiadają nam na to nurtujące pytanie: co to są multimedia. Z całe pewnością trudno jest to zrozumieć osobom, które wychowały się w czasach bez komputerów i nigdy w życiu nie zdarzyło się im z niego skorzystać. Chociaż mogłoby się wydawać, że takich osób jest naprawdę niewiele, wciąż znajdziemy takie, które nie potrafią obsługiwać komputera, a już na pewno wytłumaczyć na czym polegają multimedia. Dużo obszerniejszą wiedz na ten temat na pewno mają dzieci, które od małego wychowują się z multimediami. Obsługiwanie telefonów, tabletów, czy najnowszych komputerów nie jest dla nich żadnym wyzwaniem, gdyż po prostu uczą się tego od poczęcia. Z pewnością przyszłe pokolenia nie będą wiedział, czym byłą dyskietka, czy nawet odtwarzacz płyt, ale będą wiedziały znacznie więcej o multimediach. Żadne zagadnienie z tej dzieciny nie będzie im obce, a już na pewno nie straszne.

Related posts