Sukces współczesnego telefonu
Dzisiaj telefon komórkowy pełni nieporównywalnie inną funkcję, niż jeszcze dziesięć czy piętnaście lat temu. Przeszedł prawdziwą przemianę i rewolucję, która sprawiła, że dzisiaj coraz więcej osób zamiast włączyć w domu komputer stacjonarny albo laptopa, szybciej złapie za telefon komórkowy. Oczywiście nie nadaje się on chociażby do tego, aby wygodnie i komfortowo redagować profesjonalne teksty, wymagające sprawdzania na szybko różnych źródeł online i aktywnego edytowania różnych formularzy czy dokumentów elektronicznych. Ale do luźniejszego zastosowania codziennego, jak chociażby przeglądanie ulubionych stron informacyjnych czy portali społecznościowych i odbierania czy pisania wiadomości e-mail, telefon komórkowy nadaje się idealnie. Naturalnie jego możliwości obliczeniowe czy graficzne nie są jeszcze tak wielkie, jak dużych komputerów i najpewniej nigdy nie uda się umieścić w środku niedużego smartfonu karty graficznej czy procesora na miarę jednostek zewnętrznych. Miniaturyzacja i technologia poszły jednak w ostatniej dekadzie tak bardzo do przodu, że to co już teraz w zakresie jakości obrazu i płynności pracy programów oferują smartfony, przekracza możliwości laptopów sprzed pięciu lat.
Nie oznacza to oczywiście, że za spadek sprzedaży w segmencie laptopów i komputerów domowych odpowiadają smartfony. Wciąż nie brakuje gospodarstw domowych, w których to komputer stanowi najbezpieczniejszą i jedyną bazę przechowywania kluczowych danych i plików. Zgubienie czy skradzenie telefonu jest o wiele bardziej prawdopodobne, tak samo jak jego uszkodzenie mechaniczne i utrata wszystkich danych. Jako urządzenie podręczne nie ma jednak sobie równych – laptopy czy nawet netbooki, które i tak nie były zbyt duże, absolutnie nie mogą równać się pod względem wygody użytkowania z takimi małymi telefonami, mieszczącymi się swobodnie do ręki lub kieszeni. Dodatkowo, telefony te są na stałe zalogowane do sieci Internetu mobilnego, co pozwala użytkownikowi na stałą łączność z ulubionymi stronami albo aplikacjami mobilnymi, podczas gdy podłączenie laptopa do mobilnego Internetu trwa nieporównywalnie dłużej i wymaga chociażby miejsca czy podłączenia na zasilanie.
Sukces telefonów komórkowych nie mógłby mieć miejsca, gdyby nie miniaturyzacja podzespołów bazowych i zwiększenie prędkości działania tak małego urządzenia. Wprowadzenie dotykowego ekranu było jednak bodaj jeszcze ważniejsze, albowiem dzięki temu można było zrezygnować z klawiatury klasycznej i wprowadzić wszystkie funkcje obsługi telefonu na dotyk. Dodatkowo, telefony dzięki łączności z Internetem umożliwiają nie tylko korzystanie z programów funkcjonalnych, ale dają szansę ściągnięcia różnych programów rozrywkowych, oglądania teledysków w jakości HD czy grania w gry online. Ważniejsze jednak dla sukcesu tego segmentu było niewątpliwie dołożenie do telefonów różnych dodatkowych i przydatnych funkcji, jak chociażby kamera video i dobrej jakości aparat cyfrowy. Pierwsze zdjęcia robione przez telefony komórkowe były bardzo niskiej jakości, ale firmy wraz z dostawcami podzespołów optyki i fotografii, opracowały obiektywy do smartfonów na rewelacyjnym poziomie. Dzięki nim dzisiaj nie potrzeba ani kamery wideo, ani aparatu cyfrowego, aby uwiecznić wszystkie wydarzenia, których jesteśmy świadkami. Wystarczy smartfon jakiejkolwiek lepszej firmy, aby cieszyć się multimediami w najwyższej rozdzielczości i jakości.