multimedia 

Różnice wśród telewizorów SMART

samsung-smart-tv-3Obecnie na rynkach nowoczesnych telewizorów pojawiają się coraz to nowsze formaty i pomysły na sprzedanie swojego produktu. Niewątpliwie telewizory nie przynoszą dzisiaj aż tak wielkich dochodów jak smartfony i tablety, ale w pozycjach budżetowych takich firm jak Sony czy Samsung, stoją na absolutnym topie. Dlatego odpowiednie promowanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie transmisji obrazu ma niebagatelne znaczenie, ale niestety nie da się zbudować ogromnego sukcesu marketingowego czy finansowego wyłącznie w oparciu o coraz lepszą jakość obrazu. Oczywiście standard high definition został już odpowiednio usprawniony i aktualnie nie brakuje marek, które wprowadzają stopniowo na rynek modele Ultra HD oraz 4K, które praktycznie znaczą to samo – czterokrotnie więcej pikseli w obrazie. Nie oznacza to jednak wcale, że telewizory w technologii HD przestaną się sprzedawać – nowe technologie są jeszcze zbyt innowacyjne i zbyt kosztowne, aby konkurować ze zdecydowanie bardziej sprawdzonymi i dużo tańszymi telewizorami HD.

Przewaga standardu, który dopiero co wszedł w życie na masową skalę, nad dodatkowymi nowymi formatami, polega przede wszystkim na jego powszechności. Dopiero co udało się różnym sieciom kablowym, dostawcom satelitarnym oraz nadawcom telewizyjnym i organizatorom portali VOD wprowadzić standard HD na większą skalę. Wymagało to odpowiednich zmian technologicznych i dużych inwestycji finansowych, które zaczynają się dzisiaj zwracać. Oczywiście różnice standardów między HD i UHD nie są już tak wysokie, jak w przypadku przejścia od SD do HD. W większości przypadków wystarczy więc prosta modernizacja określonych modułów na transponderach czy w serwerowniach, by z powodzeniem transmitować nową jakość obrazu.

Z pewnością jednak aktualnie nie ma potrzeby, aby wymieniać dobrze działające telewizory na dużo nowsze technologie, także ze względu na kolosalne różnice cenowe – dobrej jakości telewizor w standardzie SMART HD, z licznymi aplikacjami mobilnymi, sterowaniem ruchowym i systemem 3D, można nabyć już od dwóch tysięcy złotych. Ich wyższa jakość polega nie tylko na samej rozdzielczości czy funkcji trójwymiaru, albowiem to oferuje praktycznie każda telewizyjna marka. Decydują jednak takie niuanse jak podwójny procesor albo częstotliwość odświeżania matrycy na pułapie 100Mhz, 200Mhz, 400Mhz lub nawet 600Mhz. Dla większości konsumentów w sklepie te detale nigdy nie są podawane, ani istotne – jednak w rzeczywistości to właśnie one decydują o tym, że na pierwszy rzut oka identyczne modele dwóch skrajnie różnych firm, mogą kosztować tak zupełnie inne sumy. Na szczęście w dobie Internetu wystarczy poczytać kilka poradników na temat wyboru właściwego telewizora, które rozjaśniają prostym językiem wszystkie te niuanse. Czym różnią się matryce LCD od plazmowych i jak różnice te wpływają na funkcjonalność telewizora, jakość obrazu czy zużycie energii, to jeden z takich tematów, które warto poruszyć jeszcze przed wejściem do sklepu RTV.

Related posts

Leave a Comment