Na co zwrócić uwagę, wybierając hosting dla swojej strony internetowej?

Szeroko pojęta informatyka jest dla wielu osób czymś trudnym do pojęcia, dlatego też zapotrzebowanie na specjalistów IT stale rośnie. Tym bardziej, że postęp technologiczny jest ogromny i coraz więcej osób korzysta z możliwości oferowanych przez Internet. Każdego roku w Sieci pojawia się wiele nowych stron www, jednak nie każda z nich zostaje zauważona i przynosi wymierne korzyści. Samo stworzenie witryny internetowej nie jest gwarancją uzyskania pożądanych zysków, a jej posiadanie kosztuje. Nie obejdzie się bez poniesienia kosztów związanych z hostingiem, gdyż każda strona www potrzebuje do poprawnego działania stałego połączenia z obsługującym ją serwerem.

Na co zwrócić uwagę, wybierając hosting dla swojej strony internetowej?

Na rynku jest wiele firm hostingowych, z mniej lub bardziej atrakcyjną ofertą. Wybieranie pierwszej lepszej z całą pewnością mija się z celem. Zarówno najtańsze, jak i najdroższe rozwiązania mogą okazać się przysłowiowym kotem w worku, dlatego też wybór usługodawcy należy bardzo dobrze przemyśleć. Podejrzanie niskie ceny najczęściej wskazują na niskiej jakości usługi, ale nie ma też sensu niepotrzebnie przepłacać i stawiać na najdroższe rozwiązania. Podczas wybierania firmy hostingowej należy zwrócić uwagę nie tylko na pierwszy rok, ale także te dotyczące hostingu w drugim roku. Uważać trzeba na oferty kuszące niską ceną w pierwszym roku, która potem wzrośnie i to nawet kilkukrotnie. Kluczowe jest przeanalizowanie całej oferty i to dokładnie. Koniecznie trzeba także sprawdzić uptime hostera i limity. Nie należy dać się zwieść usługom bez limitów. Przeglądając oferty, warto wysłać zapytanie do usługodawcy na temat limitów danej oferty oraz gwarancji nieprzerwanego działania i dostępu do wybranego hostingu. Zaleca się również od razu zapytać o konsekwencje związane z przekroczeniem limitu. Oferta powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych klienta. Powinna być także dostępna możliwość ewentualnej zmiany pakiet w trakcie trwania oferty.

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług danej firmy hostingowej, należy zapoznać się z opiniami na jej temat w Internecie. W tym celu warto odwiedzić fora tematyczne i blogi oraz poszukać informacji o awariach czy przerwach w dostępności serwera. Znaczenie ma także to, gdzie dana firma trzyma swoje dane i sprawdzić standard tego centra danych. Bardzo ważne jest także sprawdzenie częstotliwości robienia przez firmę backupów. Kolejnym krokiem jest weryfikacja obsługi klienta i przetestowanie produktu przed zakupem. Profesjonalna firma hostingowa powinna bezproblemowo umożliwić potencjalnemu klientowi przetestowanie serwera i to bezpłatnie. Wato także sprawdzić, kto stoi za daną firmą i jej wpis do KRS. Zainteresować się należy także kwestią bezpieczeństwa i standardów ISO. Nawet w przypadku najlepszej firmy może dojść do wystąpienia awarii, dlatego też już zawczasu warto sprawdzić dostępne wówczas kanały komunikacji z nią. Klient powinien być na bieżąco informowany o postępach awarii przy pomocy kanałów społecznościowych.