gsm 

Technologia WAP w telefonach komórkowych

c905-talking-in-phone-0351ee4bbc,630,0,0,0WAP był kiedyś technologią obsługujący protokół internetowy, zanim WiFi stało się na tyle popularne, że jest wbudowany w każdy nowszy telefon komórkowych. Kiedyś w bardzo dużym stopniu telefony bazowały na technologii WAP, która umożliwiała przede wszystkim dwustronne przesyłanie danych, zarówno do serwera, jak i odpowiedź z niego. Można wyróżnić kilka wersji protokołu WAP.

WAP 1.x umożliwiało korzystanie z serwisów internetowych. Podstawą w tym protokole jest język WML, który posiada wiele ograniczeń. Grafika jest uboga ze względu na ówczesną rozdzielczość ekranu. Wraz z wkroczeniem WAP 2.0 weszły w życie protokoły TCP, IP czy też HTTP, które umożliwiały nam dostęp do dużo większej liczby usług. Strony w tym protokole tworzy się przede wszystkim w języku XHTML, ale można zauważyć pierwsze style CSS. WAP PUSH miało na celu automatyczne pojawienie się informacji na naszym telefonie, bez zbędnego szukania ich w urządzeniu. Tak powstały pierwsze powiadomienia w telefonach komórkowych dzięki technologii WAP. Dotyczy to chociażby ściąganiu aplikacji czy też najzwyklejsze powiadomienia bez zbędnego wysyłania żądania do serwera.

Mamy do czynienia z większą ilością aplikacji wykorzystujących WAP Push to przede wszystkim tapety, dzwonki, aplikacje i aplety w Javie czy też powiadomienia o przychodzących e-mailach. Nie da się ukryć, że protokół WAP był bez wątpienia podstawą dostępu do internetu z poziomu telefonu komórkowego. Jak wiemy każdy protokół sieciowy składa się z odpowiednich warstw, tak też się dzieje w przypadku WAP.
Pierwszą warstwą jest warstwa transportowa, zwana WDP. Dane muszą być przetransportowane w formie pakietów. Warstwa zabezpieczeń WTLS pilnuje przede wszystkim, aby niebezpieczne dane nie opuszczały warstwy transportowej. Warstwa transakcji musi odpowiednio ukształtować dane, aby w odpowiedniej formie dotarła ona do warstwy sesji a kolejno aplikacji.

Wyświetlacze w telefonach komórkowych zostały z czasem powiększone, aby interfejs użytkownika prezentował się całkiem znośnie. Czasy zmieniły się do tego stopnia, że nawet stan konta bankowego możemy sprawdzić z poziomu telefonu komórkowego. Technologia gsm stale będzie się rozwijać czy to chodzi o protokoły internetowe czy wprowadzenie sieci 3G, które zdecydowanie zwiększają zasięg gdziekolwiek byśmy nie byli.

Pozostaje jeszcze wiele zagadnień, które nie zostały rozwinięte w sposób właściwy a same się o to proszą. Tak jest w przypadku integracji kart SIM. Czy karty SIM są nieśmiertelne i nie zostaną wyparte przez żadną inną technologię? Giganci w światku gsm popierają nowe rozwiązanie. Jednak ciężko tak po prostu z dnia na dzień wyprzeć się czegoś, co stosujemy od ponad 20 lat. Rozwiązanie to polegałoby na wbudowaniu pewnego urządzenia wypierając tym samym karty SIM. Oznaczało by to jedno, chcesz zmienić numer- musisz zmienić telefon.

Nie zmienia to faktu, że większość operatorów już wyraziło swoją zgodę na udział w projekcie. Dbając o rozwój o nowych technologii odmowa wiązałaby się z zahamowaniem rozwoju, a wiemy, że świat powinien jak najbardziej iść do przodu pod tym względem. Czy tylko czy aby na pewno nie chodzi tutaj o coś innego niż „dobro technologii”?

Related posts