elektronika użytkowa 

Praca na komputerze – jak zachować ergonomie

Wykonujesz swoje zadania najczęściej przed ekranem monitora. Jednak czy zastanawiałeś się nad tym dlaczego po zakończeniu pracy na komputerze bolały Cię plecy lub twoje nadgarstki były ociężałe? Jeśli nie to wiedz jedno – twoja ergonomia pracy nie stoi na zbyt wysokim poziomie. Istnieją jednak metody dzięki którym można poprawić jakość swojego stanowiska przy komputerze.

Podstawowy sprzęt do pracy na komputerze to krzesło. Jego zadanie to zapewnienie wygody i płynność w ruchać. Priorytet dobrego krzesła to – możliwość regulacji wysokości siedziska wraz z oparciem. Oprócz tego można kontrolować wysokość podłokietników a także płytę siedziska.

Twoje biurko powinno być szerokie – koniecznie musisz zmieścić na nim najbardziej przydatny sprzęt np. faks, telefon, klawiaturę i myszkę.

Nie popełniaj błędu innych – zdecyduj się na podnóżek w miejscu pracy. Prawidłowo ustawiony powinien mieć maksymalny kąt jakim jest 15stopni.

Ułożenie rąk warto mieć także prawidłowe. Musisz trzymać w sposób naturalny swoje dłonie, nie mogą one kolokwialnie ,,zwisać w powietrzu”.

Twój monitor to także ważny czynnik wpływający na całość ergonomii. Ustaw go pod właściwym kątek. Najbardziej optymalna odległość to z pewnością 40-75cm od twoich oczu. Zachowując kąt obserwacji od stopni 20 – 50 możesz liczyć na wyższą jakość ze swojej wykonywanej pracy. Ustawiając monitor w wyżej wymieniony sposób przyczynisz się do tego, że zredukujesz ze zbyt wysokiego obciążenia oczu a także karku.

Wykonując prace lub siedząc na komputerze postanów sobie to, że po każdej godzinie zdecydujesz się na przerwę. W tej sytuacji koniecznie wstań, idź gdzieś na spacer. Możesz wykorzystać ćwiczenia rozciągające na najbardziej obciążone mięśnie. Wskazane jest wykonywanie krążenia nadgarstków, skłonów lub przysiadów. Każda gimnastyka to dobry pomysł na przerwę.

Related posts

Leave a Comment