elektronika użytkowa 

Istotne cechy głośników!

Każdy amator dźwięku będzie chciał, by jego uszy były nim pieszczone, nie katowane, więc dla takich ludzi głośnik ma bardzo istotne znaczenie. Może nie tyle sam głośnik, co jego wybrane parametry techniczne i ewentualne inne udogodnienia, o których późnij.

Najpierw spróbujmy zdefiniować, czym w ogóle głośnik jest. Najczęściej nazywamy tak przetwornik elektroakustyczny, czyli odbiornik energii elektrycznej przekształcający prąd elektryczny w falę akustyczną. Połączenie głośnikiem nazywamy także ich zestaw zamknięty w jednej wspólnej obudowie, poprawnie powinniśmy nazwać go zestawem głośnikowym (potocznie kolumny).

Skoro już z grusza orientujemy się i wiemy, co to ten głośnik, czas jakoś je podzielić, bo przecież wiadomo, że typów całe mnóstwo i dobrze jest orientować się w poszczególnych kategoriach, zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy się zaopatrzyć w tai sprzęt. Jeśli podzielić je ze względu na zasadę działania, możemy wyróżnić j e następująco: mango elektryczne (magnes oddziałuje z przewodnikiem prądu i wywołuje jego ruch), elektromagnetyczne , elektrostatyczne, magnetostrykcyjne, piezo elektronowe i jonowe, czyli bez membran.

Obecnie niemal każdy sprzęt audio posiada swój wbudowany głośnik. Jednak należy pamiętać, że nie jest to nic nadzwyczajnego i zwykle jakość dźwięku pozostawia sporo do życzenia; zaznaczyć trzeba ze zwykle, bowiem, dla przykładu, najnowsze telewizory mogą poszczycić się naprawdę dobrą jakością dźwięku.

Jeśli decydujemy się na zakup głośnika czy głośników, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc, bo to od tego parametru będzie zależeć, jak głośno będziemy w stanie słuchać muzyki. Zwykle nasze działanie jest proste i logiczne, bowiem im większą przestrzeń chcemy nagłośnić, tym większa móc powinien mieć głośnik (efektywność mierzona jest w dB/W). Trzeba jednak przy Tm wszystkim zwrócić uwagę na inny, równie istotny parametr, czyli jakość dźwięku. Często go pomijamy, a później okazuje się, że przy połowie mocy, jaką ma dany głośnik, dźwięk który się z niego wydobywa jest tak niewyraźny, że nie można rozróżnić poszczególnych słów czy tekstów melodii.

Istotna jest także sama obudowa, w jakiej zamknięto głośnik. Z pozoru nieistotna opcja, no… może za wyjątkiem samej estetyki, ma tak naprawdę duże znaczenie, gdyż pełni ona rolę pudła rezonansowego. Mamy kilka opcji do wyboru: drewno, plastik, płyta wiórowa czy płyta MDF. Najlepszą jakość dźwięku uzyskamy z głośnika zamkniętego w klasyczne i dobre drewno. Sam typ obudowy może być otwarty (dobre odwzorowanie częstotliwości basowych) oraz zamknięte (dające głośniejszy dźwięk). Trzeba też zwrócić uwagę na membranę: im lżejsza i elastyczniejsza, tym lepsza.

Zatem jeśli chcemy kupić sobie nowy głośnik, nie powinniśmy zwracać uwagi tylko i wyłączeni na wygląd. Ba! Powinniśmy ten element zostawić na samym końcu hierarchii. Nie można się też sugerować tym, że im większy głośnik, tym lepsza jakość dźwięku. Technologia poszła do przodu na tyle, że nawet te małe głośniki mają w sobie ogromny potencjał, który w zupełności wystarczy w domowych warunkach.

Related posts