elektronika użytkowa 

Czym jest RAM? Różnice między DDR2, DDR3, DDR4

ram-152655_1280Nie każdy użytkownik komputera stacjonarnego, laptopa lub nawet urządzenia przenośnego(typu tablet) ma wiedzę na temat tego czy tam właściwie jest pamięć operacyjna RAM w jednostce centralnej. W skrócie należy powiedzieć, ze jest to cache(inaczej pamięć), która zostaję bezpośrednio wykorzystywana w urządzeniach elektroniki – chodzi tutaj o różnego rodzaju sprzęty tworzące interface z inną osobą, zaczynając od old-schoolowych terminali a kończąc na super komputerach, nawet typu klaster. To co umożliwia to przede wszystkim automatyczny dostęp, szybki zapis mogący występować dużą ilość czasu.

Podział pamięci RAM można wyróżniać na dwie grupy. O jakich w tym przypadku warto powiedzieć? Przede wszystkim dotyczyć to będzie dynamicznej(DRAM) a także statycznej(SRAM). Jeśli chodzi o tą pierwszą to tak właściwie jest rodzajem wolniejszej pamięci – to wszystko powoduję to, że ona jest taka tania. Jej główne zastosowanie, które staję się co raz bardziej powszechne to na pewno ulokowanie jej w pamięci komputerów stacjonarnych. Z pewnością do nich należy zaliczać poszczególne grupy o nazwie DDR2, DDR3 a także DDR4.

Jeśli chodzi o te statyczne to tak naprawdę należy zaliczać je do dynamicznych, koszt ich zakupu automatycznie jest większy. Ich główne zastosowanie to tego rodzaju miejsca gdzie konieczna jest bardzo duża szybkość przy jednoczesnym zachowaniu dość sporem pojemności.

Porównanie rodzaju DDR2 a DDR3 to na pewno w tej drugiej należy powiedzieć, że jest to spadek napięcia i o wiele mniejsze zapotrzebowanie na moc (to około od 35% do 40% w porównaniu do DDR2). Bardzo duży plus, który należy zaliczać do tych najnowszych parametrów jest sam fakt, że tutaj da się powiedzieć o dość sporej przepustowości. DDR3 po wprowadzonych zmianach sprzętowych nie posiada kompatybilności we wsteczną stronę. Napięcie DDR2 to 1,8 V a liczba pinów wynosi 240. Jeśli chodzi o DDR3 to napięcie w jednostce V jest już nieco niższe o liczbie 1,5 V a ilość pinów jest dokładnie taka sama jak w DDR2 i dotyczy 240.

Jeśli chodzi o różnice występujące w DDR3 a DDR4 to tak naprawdę te najnowsze moduły są z pewnością o 20% mniej pochłaniają energii w nawiązaniu do DDR3. Brak jest tutaj jakiejkolwiek kompatybilności w poprzednią stronę. W teorii kości dynamiczne RAM DDR4 są o wiele bardziej wydajne i szybciej ale nie ma na to obecnie praktycznych testów, które mogły by potwierdzić tą tezę.

Jeśli ktoś zamierza podkręcić swój komputer dokupując pamięć RAM nie powinien mieć większych problemów ze znalezieniem ich na różnego rodzaju aukcjach Internetowych. Po włożeniu dodatkowego modułu każdy użytkownik ma szansę na to, że tak właściwie usprawni mu to działanie komputera poprzez szybszy proces zapisu i odczytu. W klasycznych komputerach starszej generacji z pewnością można odszukać DDR2 – używane kości mogą się także idealnie posłużyć. Kupując nowy komputer warto mieć świadomość tego, że tutaj dodawane mogą zostać te rodzaju DDR3 a nawet DDR4.

Każdy użytkownik na swoim komputerze ma możliwość własnego sprawdzenia jaki rodzaj pamięci posiada. Dzięki jednej uniwersalnej aplikacji można sprawdzić, która kość zapisu i odczytu współpracuję z nami. W tym przypadku należy zainstalować CPU-Z, który w swoich opcjach będzie miał informację o tym jaki obecnie model się posiada. To na pewno bardzo ważna rzecz dla osoby, która po pewnym czasie zamierza zaopatrzyć się w pewnego rodzaju nową kość pamięci. Warto przetestować i mieć dla siebie kluczowe porównanie co obecnie się wykorzystuję na pracy na np. laptopie.

Related posts

Leave a Comment